Twórczość Stanisława Moniuszki – przegląd chórów z Podkarpacia
Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu organizuje
Przegląd Podkarpackich Chórów – twórczość Stanisława Moniuszki.
Zapraszamy wszystkie chóry mające swoja siedzibę na terenie Podkarpacia do rozważenia udziału w nim.
Termin kwalifikacji wstępnych to 20 czerwca 2019 r.
Eliminacje konkursowe odbędą się 14 września 2019 r.
Szczegółowe warunki uczestnictwa w Przeglądzie zamieszczono poniżej:
REGULAMIN
Cele przeglądu
Głównym celem niniejszego przeglądu chórów jest popularyzacja twórczości Stanisława Moniuszki. Wyjątkową okazję ku temu daje rok 2019, który z okazji 200 rocznicy urodzin artysty ustanowiono „Rokiem Moniuszkowskim”.
Udział w przeglądzie umożliwi ponadto zespołom dzielenie się doświadczeniami oraz nawiązywanie nowych kontaktów.
Warunki uczestnictwa
- W przeglądzie mogą wziąć udział wyłącznie chóry mieszane mające swoją siedzibę na terenie województwa podkarpackiego.
- Do finałowej części przeglądu zostaną dopuszczone zespoły, które przejdą wstępną eliminację.
- Wstępna eliminacja zostanie przeprowadzona w oparciu o zapis elektroniczny (audio lub audiovideo) dowolnego utworu wykonanego przez zespół w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.
- Zapis elektroniczny tego wykonania zapisany w jednym z popularnych formatów należy przesłać na adres opactwo@opactwo.pl do 20 czerwca 2019 r. Mogą to być także aktywne linki do plików na dyskach wirtualnych.
- W treści e-maila należy zawrzeć nazwę chóru, przewidywaną ilość chórzystów oraz e-mail kontaktowy (o ile będzie inny niż ten, z którego przesłano nagranie).
- Organizator, na własną odpowiedzialność, dokona wyboru zespołów do etapu konkursowego, tak aby poziom występów konkursowych nie był zbyt zróżnicowany oraz aby zagwarantować nagrody dla wszystkich uczestników.
Przebieg przeglądu
- Lista chórów zakwalifikowanych do finału będzie dostępna od 1 lipca br. na stronie opactwo.plw zakładce JARMARK.
- Do zakwalifikowanych zespołów prześlemy także szczegółowy formularz zgłoszeniowy z prośbą o jego wypełnienie.
- Przegląd finałowy odbędzie się 14 września br. (sobota) na terenie Jarosławskiego Opactwa – siedziby Ośrodku Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke w Jarosławiu, ul. Benedyktyńska 5. Recepcja zespołów zostanie uruchomiona o godzinie 11.00.
- Konkursowa (oceniana przez Jury) prezentacja poszczególnych utworów odbędzie się od godziny 11.30 w należącym do Opactwa kościele św. Mikołaja. Na tym etapie nie przewidujemy licznego udziału publiczności. Zespół może wykonać utwory acapella, z towarzyszeniem instrumentu lub orkiestry.
- Każdy uczestnik zaprezentuje jeden utwór Stanisława Moniuszki oraz jeden utwór innego kompozytora.
- W czasie obrad komisji konkursowej zespoły będą poproszone o wystąpienie na scenie plenerowej. Przewidywane godziny to 14.30 – 16.00. Można będzie wykonać jeden z utworów konkursowych lub, z uwagi na trudniejsze warunki wykonawcze na scenie, można będzie także wykonać zupełnie inny utwór, łatwiejszy i niekoniecznie sakralny. Celem tych prezentacji będzie nawiązanie kontaktu z szerszą publicznością i zgromadzenie jej przy scenie na galę finałową Przeglądu.
- Po ogłoszeniu wyników, które nastąpi ok. godziny 16.00, zespoły wykonają wspólnie utwór Stanisława Moniuszki „Ojcze z niebios”. Partytura utworu zostanie przesłana poszczególnym zespołom drogą e-mail.
Jury
- Występy zespołów będą oceniane przez trzyosobowe Jury skompletowane przez organizatora.
- Pod uwagę brane będą: intonacja, frazowanie, emisja głosu, interpretacja, dykcja, ogólny wyraz artystyczny oraz umiejętność dostosowania trudności prezentowanego repertuaru do możliwości wykonawczych artystów.
- Postanowienia Jury są ostateczne i nie podlegają apelacji.
Nagrody
W przeglądzie przewidziano następujące nagrody:
- Główna nagroda – voucher na weekendowe warsztaty zwycięskiego chóru w Jarosławskim Opactwie.
- Nagrody pocieszenia dla poszczególnych chórzystów, których zespoły zajęły kolejne miejsca. Takich nagród zostanie przygotowanych 150.
- Wszystkie zespoły biorące udział w przeglądzie otrzymają dyplomy uczestnictwa
Uwagi końcowe
- W momencie wpłynięcia dostatecznej liczby zgłoszeń organizatorzy zamierzają poprosić o patronat honorowy nad Przeglądem Metropolitę Przemyskiego oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego.
- Głównym patronem medialnym będzie rozgłośnia archidiecezjalnego Radia Fara.
- Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do elektronicznego dokumentowania przeglądu i późniejszego wykorzystania uzyskanych w ten sposób materiałów bez wypłacania honorariów.
- Organizatorzy zapewniają na miejscu ciepły posiłek tuż po zakończeniu prezentacji konkursowej, koszty przejazdu pokrywają zespoły.
- Nadesłanie ZGŁOSZENIA jest równoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu.
- Wydarzenie to jest realizowane w ramach zadania „Jarosławska Edycja Europejskich Dni Dziedzictwa 2019 realizowana jako „Jarmark Benedyktyński”, dofinansowanego z budżetu Województwa Podkarpackiego.
- Organizator zastrzega sobie prawo dokonywania zmian w powyższym regulaminie w miarę pojawiania się nowych okoliczności. Niniejsza wersja 1.0 została zatwierdzona dnia 15.05.2019.
Dyrektor Przeglądu
ks. Łukasz Kramarz
Główny Organizator
ks. Marek Pieńkowski