• wtorek, 6 Sty 2015  14:00
  • wtorek, 6 Sty 2015  16:00
  • Rynek w Przemyślu
    Rynek
    37-700 Przemyśl
    podkarpackie

Czcigodni Księża Proboszczowie, Duszpasterze i Katecheci,
Szanowni Mieszkańcy Przemyśla i okolicznych miejscowości!

Ojciec Święty Franciszek, podczas Światowych Dni Młodzieży w Brazylii, zwrócił się do młodych katolików z apelem: „Wyjdźcie na ulice i zróbcie ewangeliczny raban” (por. Franiczek, Rio de Janeiro, 2013).

Przemyska inicjatywa duszpasterska „Orszak Trzech Króli pod przewodnictwem Aniołów” – realizowana 6 stycznia 2015 roku – wydaje się być konkretną odpowiedzią, na apel Ojca Świętego Franciszka. Inspirowani papieskim wezwaniem, zwracamy się do Księży i Państwa z uprzejmą prośbą o włączenie się, wraz ze swoimi współpracownikami, wspólnotami parafialnymi i szkolnymi, w tę spektakularną ewangelizację uliczną, której finałem będzie  Pokłon Trzech Króli i wspólne kolędowanie w Rynku Miasta, o godz. 15.00.

Mamy nadzieję, że to kolędnicze dzieło, ubogacone pasterskimi i anielskimi strojami oraz rekwizytami, stanowić będzie nową jakość w przeżywaniu Tajemnicy Wcielenia Syna Bożego, a tym samym stanie się – przez świadectwo żywej wiary – ewangelizacyjną katechezą o Objawieniu Pańskim.

Na radosne Święta Bożego Narodzenia, proszę przyjąć życzenia obfitości łask od Bożego Dzieciątka i wszelkiego dobra w Nowym Roku Pańskim 2015.

ks. abp Józef Michalik – Metropolita Przemyski
Robert Choma – Prezydent Miasta Przemyśl

Przemyski „Orszak” przebiegać będzie poniższego scenariusza:

Orszak Trzech Króli
pod przewodnictwem Aniołów w Przemyślu
6 stycznia 2015

  • Stacja I  –  w parafiach

„Oto zwiastuję wam radość wielką…”  (Łk 2, 8-20)

W parafialnych kościołach lub przed kościołem, gromadzą się wierni wraz z duszpasterzami, o ustalonej wcześniej godzinie (adekwatnej do długości trasy, by spokojnie przejść do rynku, na godz. 15.00). Wskazane są anielskie stroje i rekwizyty (dzieci, rodzice, rodziny); zachęca się księdza proboszcza i duszpasterzy aby przyoblekli stroje pasterzy ((lub inne atrybuty – np. laska pasterska). Tu, odczytuje się Ewangelię wg św. Łuksza – Pasterze u żłóbka (Łk 2,8-20).  Następnie wyrusza procesja, którą Aniołowie prowadzą do Rynku. W czasie drogi śpiewa się stosowne kolędy.

  • Stacja II  –  Rynek, godz. 15.00

„A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła
i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię
(Mt 2, 1-12)

W Rynku  gromadzą się pasterze, przyprowadzeni przez Aniołów, ze wszystkich parafii przemyskich; następuje zawiązanie wspólnoty wspólnot, przy śpiewie integracyjnej kolędy. W oczekiwaniu na Orszak Trzech Króli pod przewodnictwem Aniołów, odczytuje się Ewangelię wg św. Mateusza – Mędrcy ze wschodu (Mt 2,1-12).

Orszak Trzech Króli, pod przewodnictwem Aniołów, wyrusza z Placu Niepodległości  i udaje się ulicami – Franciszkańską i Grodzką oraz dużymi schodami – do Rynku, gdzie wokół Świętej Rodziny już zgromadzili się pasterze. Trzej Królowie dołączają do pierwszych gości, oddają hołd i składają dary Bożemu Dzieciątku. Do królewskiego Orszaku, mogą dołączyć także rajcy miejscy oraz młodzi, z oficjalnym znakiem – logo Światowych Dni Młodzieży w Krakowie – aby złożyć duchowe dary, w ramach formacyjnej (i promocyjnej) drogi w kierunku Krakowa (2016).

  • Stacja III – Po  uroczystym  Pokłonie Trzech Króli, następuje czas wspólnego i radosnego kolędowania oraz wręczenie statuetki „Anioł Dobroci”.

Słowo i Błogosławieństwo Księdza Biskupa.

Kolęda: „Podnieś rączkę Boże Dziecię…”.

Pokłon Trzech Króli, przygotowany przez Teatr „Fredreum”.

Pasterze u żłóbka (Łk 2, 8-20)

W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą.  Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie». I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: «Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój  ludziom Jego upodobania». Gdy aniołowie odeszli od nich do nieba, pasterze mówili nawzajem do siebie: «Pójdźmy do Betlejem i zobaczmy, co się tam zdarzyło i o czym nam Pan oznajmił». Udali się też z pośpiechem i znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie. Gdy Je ujrzeli, opowiedzieli o tym, co im zostało objawione o tym Dziecięciu. A wszyscy, którzy to słyszeli, dziwili się temu, co im pasterze opowiadali. Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu. A pasterze wrócili, wielbiąc i wysławiając Boga za wszystko, co słyszeli i widzieli, jak im to było powiedziane.

Mędrcy ze wschodu (Mt 2, 1-12)

Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon». Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz. Ci mu odpowiedzieli: «W Betlejem judzkim, bo tak napisał Prorok: A ty, Betlejem, ziemio Judy,
nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, Albowiem z ciebie wyjdzie władca,  który będzie pasterzem ludu mego, Izraela». Wtedy Herod przywołał potajemnie Mędrców i wypytał ich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: «Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon». Oni zaś wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.  A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojej ojczyzny.

orszak_przemysl_plakat