W ramach Jarosławskich Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej,
w niedzielę, 31 marca 2019 r. o godz. 11.30 w kościele św. Mikołaja w Jarosławskim Opactwie
zostanie odprawiona Msza Święta o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Jana Esterházy’ego.

Jego proces beatyfikacyjny został zainaugurowany w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego b.r. w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego. We wspólnej modlitwie wezmą udział ze strony węgierskiej: prof. dr hab. Adrienne Körmendy – Konsul Generalny Republiki Węgier z Małżonkiem, dr László Bouquet i dr Katalin Korompay z Fundacji na rzecz Światowego Dziedzictwa w Budapeszcie, Katalin Tircs – prezes polonijnego Stowarzyszenia Derenk oraz Erika Bogdán – artystka z komitatu Miszkolc.

Matka kandydata na ołtarze Elżbieta była Polką, córką hr. Stanisława Tarnowskiego rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rodzice Jana poznali się w Krakowie i tam w 1898 r. wzięli ślub w kościele felicjanek. Po wybuchu wojny w 1939 r. Esterházy niósł pomoc Polakom przedzierającym się przez teren Słowacji na Węgry i dalej do Francji. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go w uznaniu tych zasług orderem Polonia Restituta. Pomagał także Żydom. Co najmniej kilkuset z nich zawdzięcza mu ocalenie życia. W 1942 r. jako jedyny poseł nie zagłosował w parlamencie słowackim za ustawą umożliwiającą deportację osób pochodzenia żydowskiego W 1945 r.

Jan Esterházy został aresztowany w Bratysławie przez sowiecką bezpiekę, wysłany do Moskwy i skazany na 10 lat łagru. W tym czasie na Słowacji skazano go na śmierć. Sowieci przekazali w 1949 r.
ciężko już chorego na gruźlicę więźnia do dyspozycji władz komunistycznej Czechosłowacji. Tutaj wyrok śmierci zamieniono na dożywocie.

Więcej o procesie beatyfikacyjnym można przeczytać TUTAJ.