W Rzymie odbył się w środę koncert w dowód wdzięczności za wrześniową beatyfikację rodziny Ulmów, zamordowanej przez Niemców w Markowej w 1944 roku za ukrywanie Żydów.

Koncert w prestiżowym Auditorium della Conciliazione zorganizowała w ramach Festiwalu Psalmów Dawidowych Fundacja imienia Rodziny Ulmów SOAR. Współorganizatorami byli Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i województwo podkarpackie.

Wystąpili między innymi amerykański chasydzki piosenkarz Shulem Lemmer, wykonawca tradycyjnej liturgii hebrajskiej, kantor synagogi w Nowym Jorku Yaakov Lemmer i izraelski pianista Menachem Bristowski.

Wśród wykonawców byli: Andrzej Lampert, Golec uOrkiestra, Grzegorz Wilk, Ricky Lion, Maria Coman, Izabela Szafrańska, Małgorzata Markiewicz, Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Klaudia Majkowska, orkiestra i chór Opery i Filharmonii Podlasia oraz Filharmonii z Białegostoku.

Zaprezentowano utwory, które skomponowali Zbigniew Książek, Michał Zabłocki, Jerzy Łysiński, Bartek Gliniak, Piotr Rubik i Michał Jurkiewicz.

Koncert był dziękczynieniem za beatyfikację rodziny Ulmów 10 września tego roku z udziałem ponad 30 tys. osób oraz dla wszystkich, którzy do niej się przyczynili.

Podas audiencji generalnej papież Franciszek skierował także słowo do uczestników koncertu: „Pozdrawiam serdecznie Polaków, a w szczególności artystów uczestniczących w koncercie «Psalmy pokoju i dziękczynienia», upamiętniającym beatyfikację rodziny Ulmów – napisał Franciszek w pozdrowieniu do polskich pielgrzymów. – W najbliższą niedzielę w Polsce obchodzony będzie Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Dziękuję wszystkim, którzy modlitwą i ofiarą wspierają tamtejszy Kościół, zwłaszcza na udręczonej Ukrainie. Z serca wam błogosławię.“

W audiencji generalnej wziął udział także bp Stanisław Jamrozek – biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej.

PAP/Vatican News