Zmiany terminów naboru wniosków do programów ochrony zabytków
W związku z wejściem w życie w dniu 22 kwietnia 2021 r. Rozporządzenia Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z dnia 16 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dotacji celowej na prace konserwatorskie lub restauratorskie przy zabytku wpisanym na Listę Skarbów Dziedzictwa oraz prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków uprzejmie informujemy, że od najbliższego terminu składania wniosków do programu „Ochrona zabytków” na 2022 r., tj. upływającego w dniu 31 października 2021 r., niezbędnym dokumentem na etapie składania wniosku będzie ważne pozwolenie właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków na prace objęte wnioskiem.
W dniu 21 kwietnia 2021 r. w Dzienniku Ustaw z 2021 r., pod poz. 731 zostało ogłoszone Rozporządzenie Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z dnia 16 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dotacji celowej na prace konserwatorskie lub restauratorskie przy zabytku wpisanym na Listę Skarbów Dziedzictwa oraz prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, które 22 kwietnia br., weszło w życie.
Rozporządzanie dotyczy dotacji celowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Najważniejsze zmiany w programie:
- Przesunięciu terminu składania do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wniosków o udzielenie dotacji celowej, w przypadku dofinansowania prac, które zostaną przeprowadzone przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków – z 28 lutego roku, w którym dotacja celowa ma być udzielona, na 30 listopada roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji.
- Możliwość składania do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wniosków o przyznanie dotacji celowej poza wyznaczonymi terminami naborów wniosków w sytuacji, gdy prace przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków są wymagane ze względu na uszkodzenie tego zabytku w następstwie: pożaru, wybuchu, wstrząsu sejsmicznego, silnego wiatru, intensywnych opadów atmosferycznych, osuwiska ziemi, powodzi, katastrofy budowlanej lub innego nagłego zdarzenia o podobnym przebiegu, które wystąpiło w okresie 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku (do tej pory wniosek taki można było składać tylko do MKDNiS).
- Obowiązek załączenia pozwolenia organu ochrony zabytków na prowadzenie prac przy zabytku na etapie składania wniosku o udzielenie dotacji (do tej pory pozwolenie organu ochrony zabytków wymagane było na etapie zawierania umowy o udzielenie dotacji).
ks. Marek Wojnarowski
Diecezjalny Konserwator Zabytków