W Rokietnicy, 8 marca, od ponad 70 lat jest kojarzony z tragicznymi wydarzeniami. W 1943 r. hitlerowcy dokonali na tych ziemiach masakry, mordując w Rokietnicy 45, a w Czelatycach 15 osób. Wśród ofiar były kilkuletnie dzieci. Był to odwet niemieckich oprawców za prężną, partyzancką aktywność członków Armii Krajowej. Michał Zieliński (autor m. in. „Serca w plecaku”) w trenie „Zapłakała wieś cała” tak opisywał te wydarzenia:

Rzecz okrutna się stała
Śmierć stanęła za drzwiami
Zapłakała wieś cała
Krwią serdeczną i łzami

W tym słoneczku marcowym
W Czelatycach na łące
Ułożyli swe głowy
Na stokrotkach pachnących

A Niemce – jak to Niemce
W pożarów krwawym dymie
Poszli, ciągnąc za ręce
Faszystowskie swe imię.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęła w Rokietnicy Msza św. celebrowana przez ks. Jacka Chochołka i ks. Witolda Orzechowskiego. Następnie odbyły się modlitwy przed zbiorową mogiłą ofiar pacyfikacji znajdującą się na rokietnickim cmentarzu.

76. rocznicę pacyfikacji uczcili również uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokietnicy pod kierunkiem nauczycielek Bożeny Lotycz i Lidii Kapłon. Zaprezentowali oni montaż  słowno-muzyczny upamiętniający tamte wydarzenia.  Niezwykle wzruszające było wystąpienie p. Krystyny Łandy, która zaprezentowała wspomnienia swojej matki – naocznego świadka pacyfikacji. Pani Krystyna przekazała do szkolnej izby muzealnej rodzinne pamiątki fotograficzne. Krótką historyczną prelekcję wygłosił Przewodniczący Rady Gminy Rokietnica Edward Jakubas, który jednocześnie jest współautorem publikacji książkowej pt. „Rokietnica. Zarys monografii wsi i parafii Rokietnica”.

Adam Grymuza