Ks. prał. Henryk Borcz odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności
W piątek, 12 października 2018 r. w Bernardyńskim Centrum Religijno-Kulturowym przy Klasztorze OO. Bernardynów w Rzeszowie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych Krzyż Wolności i Solidarności, które za zasługi na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowanie praw człowieka w PRL, Prezydent RP nadał działaczom opozycji antykomunistycznej lat 1956-1989. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia zasłużonym wręczył wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma.
Miło nam poinformować, że jednym z odznaczonych
jest Dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Przemyślu, ks. prał. dr Henryk Borcz.
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez parlament Rzeczypospolitej Polskiej 5 sierpnia 2010 r., równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego chlubnych tradycji nawiązuje. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 r. przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.
Ks. dr Henryk Borcz. W latach 1973-1974 wikariusz w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Pysznicy. W okresie 1974-1975 proboszcz nowo utworzonej parafii w Krzakach-Studzieńcu. Współorganizował budowę kościoła (adaptacja stodoły na tymczasową kaplicę, budowa sali katechetycznej). Dwukrotnie w roku 1975 karany administracyjnie: za prowadzenie nielegalnej budowy oraz za zorganizowanie nielegalnego zgromadzenia – odprawienie mszy św. W l. 1980-1982 w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Przemyślu-Kmieciu, gdzie odprawiał msze za Ojczyznę. W 1979 r. współorganizator Przemyskiego Komitetu Samoobrony Ludzi Wierzących, kolporter prasy niezależnej, współpracownik lubelskich „Spotkań”. Od 1982 r. duszpasterz i prelegent Duszpasterstwa Rolników w Diecezji Przemyskiej. Prowadził wykłady z najnowszej historii Polski, m.in. w Soninie, Lutczy, Sanoku, Haczowie, Rzeszowie, Kamieniu, Górkach, Przemyślu, Krośnie, Strzyżowie, Leżajsku, Sokołowie Małopolskim, Górnie, Łańcucie. Odwiedzał internowanych w Ośrodku Odosobnienia w Nowym Łupkowie. Uczestnik pielgrzymek i spotkań organizowanych przez Duszpasterstwo Rolników, współorganizator dożynek diecezjalnych. Od 1991 r. Dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Przemyślu.
Źródło: rzeszow.ipn.gov.pl