www.podkarpacka.policja.gov.pl

W związku ze zwiększeniem ruchu rowerzystów oraz tragicznych w skutkach zdarzeniach drogowych z ich udziałem, realizowany jest program edukacyjno – informacyjny „Rowerem bezpiecznie”, którego głównym celem jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów.

Okres letni oraz wczesna jesień to czas wzmożonego ruchu rowerzystów przemieszczających się wśród pozostałych uczestników ruchu drogowego. Wśród czynników mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego istotną rolę odgrywa człowiek, a więc zachowanie się użytkowników dróg, w dużej mierze wpływa na powstawanie wypadków drogowych.

Z uwagi na utrzymujące się na wysokim poziomie zagrożenie rowerzystów w ruchu drogowym oraz innych niechronionych uczestników ruchu drogowego, ich bezpieczeństwo jest jednym z ważniejszych priorytetów pracy policjantów ruchu drogowego na terenie województwa podkarpackiego.

Rowerzyści w większości przypadków giną z własnej winy, dlatego zasadnym jest ciągłe prowadzenie działań ukierunkowanych na ich bezpieczeństwo oraz edukacja tej grupy użytkowników dróg. Dane Policji wskazują, że na terenie województwa podkarpackiego na przestrzeni ostatnich lat liczba wypadków z udziałem rowerzystów wzrasta, w 2014 r. – 291 wypadków, 2015 r. – 243 wypadki, a w 2016 r. — 301. W wypadkach tych co roku ginie coraz więcej osób i wielu zostaje rannych. W 2016 roku miało miejsce 301 wypadków z udziałem rowerzystów i 428 kolizji drogowych, a wskutek tych zdarzeń na terenie województwa podkarpackiego zginęło 18 osób, a 279 zostało rannych. Nastąpił wzrost w stosunku do lat poprzednich we wszystkich obszarach, tj. wypadków, zabitych i rannych. W większości ofiarami tych wypadków byli sami rowerzyści.

Najliczniejszą grupą sprawców wypadków drogowych były osoby w wieku powyżej 60 lat, w okresie od stycznia do lipca 2017 r. spowodowali oni 20 wypadków, w których 3 osoby zginęły, a 17 zostało rannych. Kolejną grupą były osoby w wieku 40-59 lat, którzy również byli sprawcami 20 wypadków, śmierć w nich poniosły 3 osoby, a 18 doznało obrażeń ciała. Niestety najmłodsi uczestnicy ruchu w wieku 7-14 lat, zajmują trzecie miejsce jako sprawcy – rowerzyści, a pod kątem zdarzeń drogowych są na pierwszym miejscu w 2017 roku. Dzieci i młodzież do lat 14 spowodowali 17 wypadków, w których 2 osoby zmarły, a 17 zostało rannych.

W związku z powyższym, z inicjatywy Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, organizowane są działania pn. „Rowerem bezpiecznie”, których celem, oprócz ograniczenia liczby zdarzeń drogowych, jest podnoszenie świadomości zagrożeń wśród rowerzystów oraz edukowanie ich w zakresie przepisów ruchu drogowego. Poprzez naszą kampanię pragniemy zaapelować do rowerzystów o zdroworozsądkowe myślenie na drodze, aby unikali działań, które narażą ich na niebezpieczeństwo, czy nawet śmierć.

Łamanie przepisów jak wiadomo kosztuje, czyli można zostać ukaranym np. mandatem karnym. Może go dostać zarówno rowerzysta, pieszy jak i kierowca. Jednak najwyższą ceną za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego i brak rozsądku na drodze jest wypadek drogowy.

Apelujemy więc do wszystkich uczestników dróg o rozsądek, wyobraźnię i odpowiedzialność na drodze, a do kierujących pojazdami o zwrócenie szczególnej uwagi na rowerzystów, ponieważ oni w zderzeniu z naszym samochodem nie mają najmniejszych szans.

Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie