lezajsk_brama_milosierdzia_fotoWraz z otwarciem Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia abp Józef Michalik ustanowił Bramy Miłosierdzia w kościołach naszej Archidiecezji. W Leżajsku Brama Miłosierdzia znajduje się w Bazylice Ojców Bernardynów.

W sobotę, 22 października br. o godz. 16.00, w liturgiczne wspomnienie Św. Jana Pawła II – Apostoła Miłosierdzia, księża i licznie zgromadzeni parafianie z leżajskiej Fary, wyruszyli w kilkudziesięciominutową pielgrzymkę na przeciwległy kraniec miasta do Pani Leżajskiej – Matki Pocieszenia.

Naszej modlitwie towarzyszyło przejście przez Bramę Miłosierdzia. Czym jest przejście przez tę Bramę wyjaśnił nam ks. proboszcz Marek Cisek. Mówił, że to specjalnie oznakowane, główne drzwi prowadzące do wybranych kościołów. Przejście przez nie ma charakter symboliczny i wiąże się z możliwością uzyskania odpustu Roku Jubileuszowego, jeśli tylko wierni będą w stanie łaski uświęcającej, przyjmą Komunię św. i pomodlą się w intencjach Ojca Świętego. My uczyniliśmy to wcześniej. Przygotowywaliśmy się do tego momentu przez szereg dni, omadlając intencje pielgrzymki w modlitwie różańcowej, korzystając z sakramentu pokuty i pojednania czy w końcu wsłuchując się w słowa konferencji ks. proboszcza. Mieliśmy w świadomości, że do pielgrzymowania do kościołów, w których są Bramy Miłosierdzia wezwał nas papież Franciszek, ogłaszając nadzwyczajny jubileusz.

Przekroczenie Bramy Miłosierdzia nie jest zwykłym przejściem przez drzwi – tłumaczył ks. Proboszcz, który przewodniczył naszej pielgrzymce i sobotniej Eucharystii w Bazylice. Mówił, że ma ono pobudzić wiernych do autentycznego nawrócenia.

Dziękujemy Panu Bogu za czas spotkania z łaska Bożej miłości i miłosierdzia. Dziękujemy Ojcom Bernardynom za gościnność. Dziękujemy policji i wszystkim uczestnikom pielgrzymki.

ks. Piotr Zawadzki

GALERIA