List pasterski na XVI Dzień Papieski
Słowa św. Jana Pawła II o tym, jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje Bożego miłosierdzia przypominają biskupi w liście pasterskim przed XVI Dniem Papieskim, który przypada 9 października. Tegoroczny Dzień Papieski nazywają kontynuacją i dopełnieniem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. List będzie odczytywany w najbliższą niedzielę (2 października 2016) w polskich kościołach.
Hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego są słowa „Jan Paweł II – Bądźcie świadkami miłosierdzia”. W Roku Miłosierdzia polscy biskupi zachęcają za Papieżem Polakiem do wcielania w życie wyobraźni, a nawet fantazji miłosierdzia. Przypominają przeżycia Światowych Dni Młodzieży i towarzyszące im słowa „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”, które towarzyszyły spotkaniom z Ojcem Świętym Franciszkiem.
W liście pasterskim czytamy, że doznawana przez nas łagodność Boga domaga się „szlachetnej postawy bliskości i dobroci wobec bliźnich”. Biskupi zapraszają do lektury encykliki Jana Pawła II „Dives in misericordia”, której treść – jak piszą – ma fundamentalne znaczenie dla rozumienia miłosiernej miłości Boga. Podkreślają, że XVI Dzień Papieski stawia nam pytania o czyny, gesty, o konkretne zaangażowanie.
Dzień Papieski jest obchodzony w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Tym razem będzie to 9 października. Tradycyjnie tego dnia odbędzie się zbiórka przy kościołach na rzecz nazywanej żywym pomnikiem św. Jana Pawła II Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Jednocześnie do końca października będzie trwała kwesta publiczna.
Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” pomaga duchowo i materialnie ponad dwu tysiącom młodych, zdolnych ludzi pochodzących z małych miejscowości. „Dzięki ofiarności Polaków w kraju i poza jego granicami, stypendyści mogą realizować swoje aspiracje edukacyjne” – piszą w liście pasterskim biskupi. Zachęcają, by obok refleksji, przedsięwzięć kulturalnych i charytatywnych, XVI Dzień Papieski był też „okazją do intensywnej modlitwy o Boże miłosierdzie dla każdego z nas i dla całego świata”.
za: episkopat.pl
DO POBRANIA: