Uroczystości odpustowe ku czci św. Jana z Dukli trwały jak co roku kilka dni i miały podniosły charakter.

W czwartek, 7 lipca 2016 r, odbyły się uroczyste nieszpory, a następnie Msza święta wieczorna w intencji wszystkich czcicieli św. Jana z Dukli oraz w intencjach zapisanych w księdze intencji wieczystych.

W piątek przypadła liturgiczna uroczystość św. Jana z Dukli, prezbitera. Rano odprawiono godzinki o św. Janie i Msze święte, po czym przy wystawionym Najświętszym Sakramencie modlono się za Ojczyznę, Archidiecezję Przemyską i Duklę.

W sobotę w kościele na Puszczy (na Górze Zaśpit) odprawiono uroczystą sumę odpustową pod przewodnictwem ks. abpa Edwarda Nowaka z Rzymu. Po Mszy świętej wierni wzięli udział w procesji, która zakończyła się przejściem przez Bramę Miłosierdzia w dukielskim sanktuarium i nabożeństwem do św. Jana z Dukli.

Centralnej sumie odpustowej w niedzielę, 10 lipca br., przewodniczył  ks. abp senior Józef Michalik. W koncelebrze wzięli udział abp Edward Nowak, o. prowincjał Jarosław Kania, księża z dekanatu dukielskiego, księża z okolicznych miejscowości i ojcowie Bernardyni. W homilii arcybiskup Józef Michalik przypomniał postać św. Jana z Dukli jako wzór do naśladowania. Mówił o sile modlitwy, która przepełniała życie Świętego.

Ponieważ św. Jan z Dukli pochodził z rodziny, która zajmowała się pieczeniem chleba i przedstawiany jest także jako trzymający chleb w swoich rękach, podczas odpustu – zarówno na Puszczy, jak i w klasztorze można – było nabywać specjalnie przygotowane i poświęcone „chlebki św. Jana z Dukli”, które cieszyły się ogromną popularnością.

Na zakończenie uroczystości kustosz o. Micheasz Okoński podziękował wszystkim pielgrzymom za liczną obecność i zaprosił wszystkich na 17 lipca na odpust przy Złotej Studzience pod Cergową.

tekst: Stanisław Kalita
foto: Bogusław Szczurek