Nałożenie paliusza abp. Adamowi Szalowi
W sobotę, 2 lipca 2016 r., w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu, po raz pierwszy w Polsce miał miejsce obrzęd nałożenia paliusza. Dokonał go podczas uroczystej Eucharystii Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore, nakładając paliusz Metropolicie Przemyskiemu, abp. Adamowi Szalowi. Mszę św. koncelebrowali abp Edward Nowak, abp Józef Michalik, bp Jan Wątroba, bp Marian Rojek, bo Jan Ozga, bp Edward Białogłowski, bp Stanisław Jamrozek oraz licznie zgromadzeni kapłani. W Eucharystii uczestniczyło wielu wiernych, w tym zaproszeni goście, członkowie diecezjalnych ruchów formacyjnych, a także uczestnicy wakacyjnych rekolekcji Ruchu Światło-Życie.
Paliusz to wstęga z wełny z sześcioma krzyżami wykonanymi z czarnego jedwabiu, którą arcybiskup na terenie swojej diecezji nakłada na ornat i mocuje trzema złotymi szpilkami. Paliusz jest symbolem pełności władzy Biskupa Rzymu, oznaką jurysdykcji i symbolem wierności papieżowi (w przypadku metropolitów), obrazem owcy niesionej na ramionach przez Dobrego Pasterza, symbolem jarzma Chrystusowego tj. woli Bożej, które przyjmuje biskup, oznaką radości, znakiem, że w osobie biskupa wszyscy wierni prowadzeni są przez samego Chrystusa oraz symbolem misji pasterskiej.
Od 2015 roku Ojciec Święty Franciszek podczas Mszy świętej w Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła koncelebruje Mszę świętą z nowymi arcybiskupami i błogosławi przeznaczone dla nich paliusze, które to po zakończonej celebracji wręcza im w „formie prywatnej” po to, żeby uroczyste ich nałożenie miało miejsce w diecezjach nowych metropolitów.