Wielkie ekumeniczne spotkanie trzech wspólnot: Caritas, Eleos i Diakonia. Wspólna radość płynąca ze srebrnego jubileuszu odnowionej Caritas Polska. Sobota, 10 października 2015 r., w pamięci wielu zapisze się jako dzień wspaniałego święta. Ćwierć wieku działalności Caritas Polska to 25 lat przemian i rozwoju. Jedno tylko się nie zmienia – człowiek.

Teatr Polski w Warszawie. Na sali widowiskowej wspaniali goście, przedstawiciele wszystkich Caritas Diecezjalnych z naszego kraju oraz laureaci nagrody Ubi Caritas. Trzy wspaniałe organizacje: Caritas, Eleos i Diakonia, jeden cel – dzieła miłosierdzia skierowane ku człowiekowi, a wypływające od Boga, bo miłosierdzie nie pyta o wyznanie.

Ekumeniczna Gala uświetniająca obchody 25 lat działalności Caritas w Polsce to czas na chwilę wspomnień, na przywołanie w pamięci początków pracy, ale i na spojrzenie w przyszłość. Stare biurko, przy którym zasiedli Dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz, Zastępca Dyrektora o. Hubert Matusiewicz, s. Sangwina Kostecka i s. Teresa Wilczyńska, wspominając początki działalności Caritas Polska oraz przedstawiając różne oblicza pracy Caritas. Galę Ubi Caritas uświetniło swoją obecnością wielu wspaniałych gości, m.in. nuncjusz apostolski ks. abp Celestino Migliore oraz ks. kard. Kazimierz Nycz.

Na takiej uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Pracownicy Przemyskiej Caritas pojechali do Warszawy ze swoim Dyrektorem, ks. Arturem Jańcem oraz wicedyrektorem ks. Januszem Zajdlem.  Pracownicy Hospicjum w Krośnie, Środowiskowego Domu Samopomocy i Domu Spokojnej Starości w Kąkolówce, Niepublicznego Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego Caritas w Wysokiej oraz biura centrali Caritas Archidiecezji Przemyskiej wyruszyli w stronę stolicy w piątek 9 października, by odwiedzić Bałtów oraz Ośrodek Emaus w Turnie.  Z Turna udali się do warszawskiego Teatru Polskiego, by uczestniczyć w Gali Ubi Caritas. W czasie jej trwania zostały wręczone nagrody Ubi Caritas. Otrzymali ją m.in. pochodzący z naszej Archidiecezji Państwo Grażyna i Czesław Stasiccy, właściciele firmy EL-BUD w Sanoku, za wrażliwość na potrzeby ubogich i czynny udział w dziełach charytatywnych, szczególnie za pomoc pogorzelcom i ofiarom powodzi, w tym za nieodpłatnie przekazanie potrzebującym materiałów elektrycznych. Na zakończenie wyjazdu pracownicy Caritas mogli zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego, uczestnicząc w żywej lekcji historii i patriotyzmu.

Spotkanie z niezwykłymi ludźmi Caritas, ich świadectwo i postawa to największe perły srebrnego jubileuszu Caritas. Życzeń było wiele, ale najważniejsze, jest to, co nie zostało wypowiedziane, a to, co czynią wszyscy pracownicy Caritas na co dzień w swoim życiu. Dzieło Caritas rozrasta się z każdym dniem, czerpiąc siły do pracy od Miłosiernego Chrystusa. Bogactwo Caritas to wiele miejsc i okoliczności, w których można pomóc, kierując się wyobraźnią miłosierdzia.

Anna Ruszel-Kwaśny
Rzecznik Caritas Archidiecezji Przemyskiej