XI Kongres Nauczycieli i Wychowawców Archidiecezji Przemyskiej
Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie i Zgromadzenie Księży Michalitów zorganizowały XI Kongres Nauczycieli i Wychowawców Archidiecezji Przemyskiej, który odbył się w dniu w 29 kwietnia 2017 r. w Przemyślu.
Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy podczas Eucharystii sprawowanej w Bazylice Archikatedralnej, której przewodniczył abp Adam Szal, Metropolita Przemyski. Podczas homilii Arcybiskup przypomniał za znakomitym pedagogiem całego świata, św. Janem Paweł II, że w perspektywie Bożej mądrości należy przywrócić człowiekowi mądre spojrzenie na swoje życie, na życie społeczeństw i na istnienie świata. Czcigodny Kaznodzieja, – kontynuując myśl Ojca Świętego, – podkreślił, że jeżeli chcemy zapewnić młodym przyszłość to edukacja musi być rozumiana jako dążenie do harmonijnego rozwoju całego człowieka, do kształtowania jego świadomości do wyrobienia w nim umiejętności poznania, co jest dobre, a co jest złe.
Ks. dr Waldemar Janiga, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej, wyrażając wdzięczność za wspólną modlitwę zaznaczył, że przy Ołtarzu Pańskim rodzi się pragnienie wierności Bogu i człowiekowi, rodzi się też pragnienie do wychowania do pięknego człowieczeństwa, tu rodzi się też mądre serce.
Po zakończonej Eucharystii odbyła się sesja naukowa w Auli Instytutu Teologicznego Wyższego Seminarium Duchownego. W pierwszej części kolejno głos zabrali:
-
- Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej (Warszawa), prezentując wartości na jakich opiera się reforma edukacji,
- ks. prof. dr hab. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” (UKSW, Warszawa), przedstawiając zagadnienia związane z pomocą prześladowanym chrześcijanom,
- Teresa Paryna, poetka (Związek Literatów Polskich, Przemyśl), ukazując spojrzenie na autorski tomik poezji „Od bólu do nadziei”.
w załączeniu prezentacja „Kościół wobec uchodźców – pomoc prześladowanym chrześcijanom”
Zachęta abpa Adama Szala z homilii wyrażona w słowach: „IDŹCIE więc na cały świat i GŁOŚCIE mądrość… głoście mądrą Ewangelię wszelkiemu stworzeniu” pozwoliła ukazać konkretne postawy realizacji tego wezwania w wypowiedziach prelegentów, którzy zabrali głos w drugiej części sesji naukowej.
-
- ks. prof. dr hab. Dariusz Dziadosz, Rektor WSD w Przemyślu (KUL) ukazał orędzie Bożej miłości w historii zbawienia,
- Anna Lichoń, nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 (Krosno) przedstawiła rolę rodzice w strzeżeniu wartości chrześcijańskich,
- Wiesław Pałka, dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 (Przysietnica) przedstawił osobę nauczyciela jako świadka wiary w szkole.
w załączeniu prezentacja „Nauczyciel świadkiem wiary w szkole”