Nawracajmy się i wierzmy w Ewangelię
Do Konkursu Biblijnego organizowanego w Archidiecezji Przemyskiej w roku szkolnym 2014/2015 przystąpiło 313 szkół podstawowych, a uczniów przygotowywało 384 katechetów. Konkurs został przeprowadzony pod hasłem „Nawracajmy się i wierzmy w Ewangelię”, a jego przedmiotem była znajomość Ewangelii według św. Łukasza i Księgi Proroka Jonasza.
Etap szkolny odbył się 25 listopada 2014 roku. Wzięło w nim udział ok. 5 tysięcy uczniów reprezentujących 313 szkół podstawowych z terenu Archidiecezji Przemyskiej. Konkurs cieszył się bardzo wysoką frekwencją i zainteresowaniem uczniów w wielu szkołach podstawowych. Na uwagę i szczególne gratulacje w tym miejscu zasługują: Szkoła Podstawowa Nr 3 w Sanoku (do konkursu przystąpiło tu 117 uczniów); Zespół Szkół w Wierzawicach (do konkursu przystąpiło tu 84 uczniów); Szkoła Podstawowa w Targowiskach (do konkursu przystąpiło tu 69 uczniów); Zespół Szkół w Starym Mieście (do konkursu przystąpiło tu 63 uczniów) oraz Szkoła Podstawowa Nr 1 w Pruchniku (do konkursu przystąpiło tu również 63 uczniów). Literatura w tym etapie obejmowała Wprowadzenie do Ewangelii według św. Łukasza oraz wskazane w Regulaminie Konkursu rozdziały Ewangelii według św. Łukasza.
Drugim etapem Konkursu był etap dekanalny, który odbył się 3 marca 2015 roku. Wzięło w nim udział 835 uczniów, reprezentujących 295 szkół i przygotowywanych przez 320 katechetów. Odpowiedzialnymi za przeprowadzenie tego etapu byli dekanalni wizytatorzy nauki religii. Na uwagę w tym miejscu zasługują: Dekanat Błażowa (do drugiego etapu konkursu przystąpiło tu 42 uczniów reprezentujących 14 szkół); Dekanat Żołynia (do drugiego etapu konkursu przystąpiło tu 40 uczniów reprezentujących 14 szkół); Dekanat Krosno I (do drugiego etapu konkursu przystąpiło tu 34 uczniów reprezentujących 13 szkół); Dekanat Dynów (do drugiego etapu konkursu przystąpiło tu 35 uczniów reprezentujących 12 szkół) oraz Dekanat Łańcut II (do drugiego etapu konkursu przystąpiło tu 34 uczniów reprezentujących 12 szkół). Literatura w tym etapie obejmowała Wprowadzenie do Ewangelii według św. Łukasza oraz treść Ewangelii według św. Łukasza.
Finał zgromadził 123 młodych olimpijczyków, reprezentujących 102 szkoły podstawowe naszej Archidiecezji. Do finału dzieci przygotowywało 104 katechetów. Wszyscy uczestnicy finału otrzymali imienne dyplomy oraz nagrody książkowe i multimedialny atlas historyczny.
Finał Konkursu Biblijnego zwieńczył dzieło ewangelicznej refleksji nad tematem obecnego roku duszpasterskiego „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Został przeprowadzony w dniu 12 maja 2015 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Rozpoczął się w Auli Instytutu Teologicznego w Przemyślu wspólną modlitwą, której przewodniczył ks. dr Waldemar Janiga, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu. Następnie uczniowie wypełniali test, a potem w Kaplicy WSD dzieci i ich opiekunowie uczestniczyli we Mszy świętej, której przewodniczył Ks. Bp Adam Szal. W homilii Ksiądz Biskup dziękował uczestnikom za udział w konkursie i zachęcał wszystkich do medytacji nad tekstem biblijnym. Ksiądz Biskup ukazał rolę Seminarium w kształtowaniu postaw wobec Słowa Bożego oraz zachęcał do szczególnej bliskości z Bogiem, która uwidacznia się także w usłyszeniu i realizacji powołania do służby Bogu w Kościele. Po zakończonej modlitwie Wspólnota Seminaryjna zaprosiła wszystkich finalistów i ich opiekunów na poczęstunek. Dziękujemy całej wspólnocie seminaryjnej za gościnne przyjęcie Konkursu Biblijnego „pod dach” Seminarium. Następnie uczestnicy w czterech grupach udali się na zwiedzanie naszej Archikatedry i jej zabytkowych podziemi, wieży katedralnej oraz Muzeum Diecezjalnego. Wszystkim oprowadzającym i opiekunom dzieci dziękujemy za okazaną życzliwość wobec naszych najmłodszych olimpijczyków. Następnie Komisja ogłosiła wyniki.
Pierwsze miejsce zajął uczeń Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół Nr 1 w Bachórzu – Kamil Szymański, zdobywając 91 punktów na 93 możliwe do uzyskania w finale. Kamil przygotowywany był przez s. mgr Agatę Bodziak. Drugie miejsce zajęła uczennica Szkoły Podstawowej w Żarnowcu – Zuzanna Kania, zdobywając 89 punktów w finale (przy 98 punktach z etapu dekanalnego). Zuzannę przygotowywała do olimpiady p. mgr Elżbieta Moskal. Trzecie miejsce zdobyła uczennica Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żołyni – Maria Filip, która uzyskała również 89 punktów w finale (przy 87 punktach z etapu dekanalnego). Marię przygotowywała s. mgr Agnieszka Krauz. Czwarte miejsce zdobyła uczennica Szkoły Podstawowej Nr 4 w Miejskim Zespole Szkół Nr 7 w Krośnie – Julia Marosz, uzyskując 87 punktów w finale. Do konkursu przygotowywał Julię ks. mgr Stanisław Matyaszek. Piąte miejsce zdobyła uczennica Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Grabownicy Starzeńskiej – Gabriela Sobaś, uzyskując w finale 86 (przy 100 punktach z etapu dekanalnego). Gabriela przygotowana została przez p. mgr Magdalenę Pietrasz.
Dwudziestu finalistów, którzy zdobyli najwyższą punktację zostało nagrodzonych przez Komisję zaszczytnym tytułem LAUREATA. Poza wyżej wymienioną piątką laureatów komisja wyróżniła piętnaście kolejnych osób.
Szóste miejsce zdobył Gabriel Cebula, uczeń Szkoły Podstawowej w Nowej Sarzynie. Uzyskał on 86 punktów w finale (przy 98 punktach z etapu dekanalnego). Gabriela przygotowywała do konkursu s. mgr Bernadetta Olender. Siódme miejsce zajął Adam Golenia, uczeń Szkoły Podstawowej Nr 1 w Białobrzegach, który zdobył również 86 punktów w finale (przy 97 punktach z etapu dekanalnego). Adama przygotowywał do konkursu ks. mgr Kazimierz Hahn. Ósme miejsce zajęła uczennica Szkoły Podstawowej w Bolestraszycach – Amelia Wywrot, uzyskując również 86 punktów w finale (przy 68,5 punktach z etapu dekanalnego). Amelia była przygotowywana przez ks. mgr lic. Jerzego Kędzierskiego. Dziewiąte miejsce zajęła Agnieszka Gilarska, uczennica Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Łowcach, przygotowywana przez ks. mgr Krzysztofa Rzepkę. W finale uzyskała wynik 85 punktów. Dziesiąte miejsce zajęła Katarzyna Borys, uczennica Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Jarosławiu, przygotowywana przez ks. mgr Wojciecha Szmuca. Katarzyna zdobyła 82 punkty w finale przy 91 punktach w etapie dekanalnym.
Jedenaste miejsce przypadło Kindze Mędrek ze Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Giedlarowej, przygotowanej przez p. mgr Zofię Gondek. Kinga uzyskała 82 punkty finałowe przy 89 punktach w etapie dekanalnym. Dwunaste miejsce zajęła Michalina Macyk ze Szkoły Podstawowej w Haczowie, przygotowywana przez ks. mgr Adama Zarębę i p. mgr Jolantę Cwynar-Kiełbasa. Michalina uzyskała w finale 81 punktów (przy 89 punktach w etapie dekanalnym). Trzynaste miejsce zdobył Michał Tokarz ze Szkoły Podstawowej w Łukowym, przygotowywany przez ks. mgr Piotra Sobczyka. Michał zdobył również 81 punktów w finale (przy 78 punktach w etapie dekanalnym). Czternaste miejsce zajęła Emilia Zając, uczennica Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół Nr 1 w Dukli, zdobywając w finale 80 punktów przy 94,5 punktów uzyskanych w etapie dekanalnym. Piętnaste miejsce zajęła Gabriela Złotek, uczennica Szkoły Podstawowej Nr 3 w Krośnie, przygotowywana przez ks. mgr Pawła Serwańskiego. Gabriela zdobył również 80 punktów w finale przy 92 punktach uzyskanych w etapie dekanalnym.
Szesnaste miejsce przypadło Annie Turczyn ze Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Brzózie Królewskiej. Annę przygotowywał ks. mgr Edward Kołodziej. Anna uzyskała 80 punktów finałowe przy 86 punktach w etapie dekanalnym. Siedemnaste miejsce zajęła Brygida Jastrzębska uczennica Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół Publicznych w Miejscu Piastowym. Brygidę przygotowywała s. mgr Mariola Lidia Bochniak. Brygida uzyskała w finale 79 punktów. Osiemnaste miejsce zdobył Piotr Marczak uczeń Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół Publicznych w Jaśliskach, przygotowywany przez s. mgr Helenę Łukasik. Piotr zdobył 78 punktów w finale (przy 86 punktach w etapie dekanalnym). Dziewiętnaste miejsce zajęła Dominika Dymon, uczennica Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół Publicznych w Dubiecku, zdobywając w finale również 78 punktów przy 79 punktach uzyskanych w etapie dekanalnym. Dominikę przygotowywał do konkursu ks. mgr Rafał Borcz. Dwudzieste miejsce zajęła Monika Bober, uczennica Szkoły Podstawowej w Przysietnicy, przygotowywana przez ks. mgr Ryszarda Krempowicza. Monika zdobył również 78 punktów finałowych przy 77 punktach uzyskanych w etapie dekanalnym.
Wszyscy wyżej wymienieni uczniowie otrzymali tytuł laureata Konkursu Biblijnego i zostali nagrodzeni licznymi upominkami książkowymi, multimedialnymi, sportowymi. Ponadto pięciu pierwszych laureatów otrzymało tablety.
Konkurs został zorganizowany przez Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Oddziały w Przemyślu i Krośnie oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sanoku. Adresatami Konkursu byli uczniowie szkół podstawowych znajdujących się na terenie Archidiecezji Przemyskiej. Konkurs został zorganizowany w roku szkolnym 2014/2015. Całość przedsięwzięcia koordynowali diecezjalni wizytatorzy nauki religii pod kierunkiem ks. Waldemara Janigi i ks. Jerzego Gałązki.
Wszystkim olimpijczykom, a szczególnie finalistom i laureatom Konkursu Biblijnego „Nawracajmy się i wierzmy w Ewangelię” w Archidiecezji Przemyskiej, ich Rodzicom i Katechetom oraz środowiskom szkolnym – składamy podziękowanie i życzenia słowami św. Pawła Apostoła Narodów, którego św. Łukasz był bliskim współpracownikiem w dziele ewangelizacji: „Trwajcie niezachwianie przy Słowie Życia, abym mógł być dumny z was w dzień Chrystusa, widząc że nie na próżno biegłem do celu i nie na próżno się trudziłem. A gdyby nawet krew moja miała być wylana w ofiarniczej posłudze dla dobra waszej wiary, to będę się tylko cieszył, dzieląc z wami wszystkimi moją radość. Wy również powinniście się cieszyć i dzielić waszą radość ze mną” (Flp 2,12-18).
W imieniu organizatorów ks. Jerzy Gałązka