Przypominamy terminy i kilka przydatnych informacji dotyczących tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Etap diecezjalny objął swoim patronatem Metropolita Przemyski, abp Józef Michalik.

Terminarz

  • 9 marca 2015 r.  >   Ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń do XIX OKWB.
  • 24 marca 2015 r.  >   Etap Szkolny. (Szkoły)
  • 31 marca 2015 r.  >   Ostateczny termin wypełnienia  formularza (on-line) protokołu z Etapu Szkolnego.
  • 21 kwietnia 2015 r.  >     Etap Diecezjalny. (Przemyśl)
  • 1 – 2 czerwca 2015 r.  >     Finał Konkursu. (Niepokalanów)

Powyższe terminy obowiązują we wszystkich diecezjach w Polsce.

Zgłoszenia 

W Konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu całej Polski. Zgłoszenia dokonuje katecheta lub inny nauczyciel, wyznaczony przez dyrekcję szkoły, wyłącznie drogą on-line, która jest udostępniona na stronie OKWB. Należy pamiętać o przestrzeganiu powyższych terminów związanych z Konkursem!

Etap szkolny

Za jego przeprowadzenie odpowiadają katecheci bądź szkolni koordynatorzy Konkursu, wyznaczeni przez dyrektorów placówek.  Zarejestrowane wcześniej w Konkursie szkoły, otrzymują od organizatora pakiety, zawierające test oraz pytania dodatkowe (w przypadku koniecznej dogrywki) wraz z arkuszami odpowiedzi dla komisji szkolnych. Autorami pytań, na każdym poziomie Konkursu są bibliści Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II. Protokół z etapu szkolnego, wypełnia się w formie on-line, na stronie konkursowej, najpóźniej w ciągu 5 dni roboczych od przeprowadzenia eliminacji szkolnych.

Etap Diecezjalny

Ten etap eliminacji przygotowują koordynatorzy diecezjalni Konkursu. Przechodzą do niego po trzy osoby, z każdej biorącej udział w Konkursie placówki, które w etapie szkolnym otrzymają najwyższą ilość punktów, lecz nie mniejszą niż 50% maksymalnej liczby punktów. Na eliminacje składają się dwie części: pisemna – testowa oraz ustna, do której przechodzi siedem osób uzyskujących najwyższą ilość punktów w części pisemnej. W części ustnej, uczestnicy odpowiadają na (te same) pytania, w następujących po sobie trzech turach, za jeden, trzy i pięć punktów. Odpowiedzi ocenia komisja konkursowa. Trzy najlepsze osoby kwalifikują się do etapu ogólnopolskiego – finału Konkursu.

Etap ogólnopolski – Finał Konkursu

Jest to dwudniowe spotkanie. W pierwszym dniu, uczestnicy rozwiązują test pisemny, na podstawie którego siedem osób kwalifikuje się do części ustnej. W drugim dniu, wszyscy poznają siódemkę rywalizującą o pierwsze miejsca w Konkursie i śledzą ich zmagania przed komisją. W części ustnej, uczestnicy odpowiadają na te same pytania. Nie brakuje też czasu na ubogacającą rozrywkę, między innymi podczas koncertów.

Nagrody

Najlepsi mają szansę na podjęcie studiów w trybie dziennym, bez egzaminów wstępnych, na kilku kierunkach w renomowanych uczelniach wyższych w Polsce. Na zwycięzców czekają również atrakcyjne nagrody!

Laureaci 19. edycji Konkursu, będą mogli wybierać spośród następujących kierunków:

  • teologia  (Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Szczeciński, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu)
  • historia  (Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet w Białymstoku, Akademia Pomorska w Słupsku)
  • filozofia  (Katolicki Uniwersytet Lubelski, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu )
  • kulturoznawstwo  (Katolicki Uniwersytet Lubelski, Akademia Pomorska w Słupsku )
  • historia sztuki  (Katolicki Uniwersytet Lubelskii)
  • nauki o rodzinie  (Uniwersytet Szczeciński)
  • italianistyka z elementami chrześcijaństwa  (Uniwersytet Szczeciński)
  • dziennikarstwo i komunikacja społeczna
    (Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu + półroczne stypendium!; Politechnika Koszalińska)
  • pedagogika  (Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, Akademia Pomorska w Słupsku )
  • politologia  (Akademia Pomorska w Słupsku)
  • filologia polska  (Akademia Pomorska w Słupsku)
  • praca socjalna  (Akademia Pomorska w Słupsku)
  • socjologia (Akademia Pomorska w Słupsku)
  • europeistyka  (Politechnika Koszalińska)

Ponadto, na zwycięzców czekają pielgrzymki do Ziemi Świętej i do Rzymu oraz atrakcyjne zestawy książkowe i prenumeraty czasopism katolickich.

Laureaci etapów diecezjalnych będą mogli wziąć bezpłatny udział w dwudniowym Spotkaniu Młodych z Biblią na Jasnej Górze (maj ‚2015). Ma ono wymiar formacyjno – warsztatowy i przygotowuje bezpośrednio do zmagań finałowych Konkursu.

Koordynator diecezjalny Archidiecezji Przemyskiej

Jerzy Łobos
jerzylobos@wp.pl
kom. 783 981 815

Adres do korespondencji:
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”
ul. Żeromskiego 10
37-700 Przemyśl