O nas
Radio FARA – Rozgłośnia Archidiecezji Przemyskiej
jest katolicką, lokalną rozgłośnią, o statusie nadawcy społecznego.
Rozgłośnia, której profil można określić jako religijno-społeczny,
jest integralną częścią struktur Archidiecezji Przemyskiej, co oznacza,
że nie jesteśmy związani z żadną siłą polityczną, ekonomiczną czy społeczną.
Na naszej antenie można usłyszeć audycje modlitewne, formacyjne,
kulturalne i społeczne. Nie emitujemy reklam, materiałów sponsorowanych,
ani audycji wyborczych. Nadajemy niemal wyłącznie muzykę chrześcijańską.
Można nas słuchać 24 godz/dobę.
Nadajemy na dwóch częstotliwościach:
98,2 MHz – nadajnik w Średniej k. Krzywczy
104,5 MHz – nadajnik w Czarnorzekach k. Krosna
Zaczęło się od Pasterki…
25 grudnia 1993 r. Radio Ave Maria w Jarosławiu, stworzone przez ks. prał. Mariana Rajchla, nadało pierwszy program. Była to transmisja Pasterski z kościoła NMP Królowej Polski. Od tego momentu program radiowy nabierał kształtu i mocy. Mimo trudności – kadrowych i finansowych – Radio się rozwijało i stawało się coraz bliższe ludziom. Za kilka lat (w październiku 1997 r.) powstało Radio Fara w Krośnie. Szybko zyskało grono wiernych słuchaczy. Podobnie, jak w Jarosławiu, nie brakowało także ludzi dobrego serca, którzy swoją pasją, talentem, zainteresowaniami, ale i groszem, wspierali działalność lokalnej rozgłośni.
Stosownie do koncesji Nr 008/P/2001-R wydanej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji w dniu 12 lipca 2001 r., Rozgłośnia została powołana do istnienia 19 września 2001 r. Dekretem ks. abpa Józefa Michalika. Stało się to w chwili, kiedy od 8 lat w Jarosławiu nadawało Radio „Ave Maria” (ks. prał. Marian Rajchel) oraz od 4 lat w Krośnie Radio „Fara” (ks. Jan Dąbal). Dyrektor Rozgłośni miał za zadanie uruchomienie studia radiowego w Przemyślu (w perspektywie w kolejnych ośrodkach) oraz zintegrowanie radiofonii diecezjalnej we wspólne przedsięwzięcie. Rozpoczął to zadanie ks. Krzysztof Hassinger, kontynuował ks. Zdzisław Babiarz i ks. Krzysztof Rzepka (2005 – 2016). Od sierpnia 2016 roku Rozgłośnią kieruje ks. Andrzej Bienia. Przez pewien okres, działalności radiowej doglądał ks. prał. Zbigniew Suchy jako Delegat Metropolity Przemyskiego ds. Radia. 26 kwietnia 2011 roku Rozgłośnia otrzymała nową koncesję (Nr 075/K/2011-R) na kolejnych 10 lat.
Jakkolwiek Rozgłośnia stale rozwija się strukturalnie, technicznie i kadrowo, trudno doprawdy ocenić, jak wielką pomocą są dla nas ludzie życzliwi, wolontariusze i wszyscy, którzy pomagają nam, by radio funkcjonowało. Angażują się, ponieważ chcą i lubią. Ponieważ im zależy. Jesteśmy im ogromnie wdzięczni.
Misja ewangelizacja
Przez lata (a zważywszy na zbliżający się srebrny jubileusz studia w Jarosławiu – lat to już niemało) w radiu zmieniło się dosłownie wszystko. Poza jednym – misją, którą jest ewangelizacja – nowa ewangelizacja. Stale szukamy nowych pomysłów przekazywania Dobrej Nowiny współczesnemu człowiekowi. Chcemy, by nasz program, zachowując naukę Kościoła, wychodził naprzeciw oczekiwaniom słuchaczy. Stąd w ramówce programy dla dorosłych, młodzieży, ale i dzieci. Ujmujemy je w audycjach cyklicznych, formacyjnych, kulturalnych, muzycznych oraz dyskusjach. Jako dziennikarze stawiamy wiele pytań i poszukujemy odpowiedzi u ludzi doświadczonych, by naszym słuchaczom dawać mądre wskazówki i pomagać w odkrywaniu dobra, które – choć nieraz ciche – może dzięki radiu wyjść z ukrycia, by słuchaczom dodawać radości i nadziei. To jest sens naszej pracy!
Cudze chwalicie…
A my chwalimy swoje! Tak, lokalne przedsięwzięcia interesują nas najbardziej. Dlatego z radiowym mikrofonem jesteśmy nie tylko w Przemyślu, Krośnie i Jarosławiu. Strachocina, Polańczyk, Łańcut, Czarna k. Ustrzyk, Miejsce Piastowe… – To tylko przykłady miejsc, gdzie jesteśmy regularnie. Niejednokrotnie nawet jednego dnia udaje nam się transmitować na żywo uroczystości z różnych miejsc diecezji. Wiemy, że wielu słuchaczy to właśnie ceni sobie u nas najbardziej.
I nie sposób nie wspomnieć dzisiaj pielgrzymki. Od 4 do 15 lipca Radio FARA towarzyszy przemyskim pątnikom w drodze na Jasną Górę. Co roku doświadczamy, jak wielu jest tych, którzy pragną a z różnych przyczyn nie mogą pielgrzymować pieszo. Dla nich animujemy pielgrzymowanie duchowe, tworząc pomost między pielgrzymami a tymi, którzy pozostali w domu z krzyżem cierpienia, obowiązkami rodzinnymi czy zawodowymi, są na emigracji… sercem na Pielgrzymce.
Z nadzieją patrzymy w przyszłość
Każdego dnia dbamy o rozwój naszej Rozgłośni. Pomagają nam w tym ofiary, zbierane na potrzeby Radia FARA w kościołach naszej diecezji z okazji Dnia Środków Społecznego Przekazu. Za ofiarność składamy serdeczne „Bóg zapłać”. Ona nas buduje i zachęca do odważnych marzeń, nowych planów. Chcemy być jeszcze bliżej diecezjan, dlatego – z nadzieją patrząc w przyszłość –prosimy o wsparcie Radia i zapraszamy do współpracy. Choć może ona przybierać różne formy, dziś najcenniejsze są dla nas informacje o wydarzeniach, które odbywają się na terenie naszej diecezji, jesteśmy oczywiście otwarci na propozycje audycji i wszelakie pomysły ludzi dobrej woli.
Niech Pan nasz, Jezus Chrystus,
hojnie wynagrodzi czas i talenty ofiarowane naszej Rozgłośni!
Bóg zapłać!
Jednocześnie serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby się włączyć w tworzenie naszego Radia!
Pomóc nam można na różne sposoby.
* Modlitwą. Bez której – jesteśmy o tym głęboko przekonani – całe dzieło, jak i wiele codziennych spraw radiowych byłoby rozpaczliwym szamotaniem się kadrowym, organizacyjnym i technicznym.
* Sugestią. Nikt nie jest omnibusem. Radio tworzą niemal wyłącznie ludzie dobrej woli, nie mający profesjonalnej wiedzy o mediach. Dlatego prosimy o podpowiedzi: co zmienić? co poprawić? czego powinno być więcej a czego mniej? Jednym słowem, trzymając się pewnie zdrowej nauki Kościoła, chcemy jednocześnie wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszych Słuchaczy.
* Informacją. Tworzący Radio nie są w stanie dotrzeć do każdego zakątka Archidiecezji. Tymczasem interesują nas przede wszystkim wydarzenia lokalne (parafialne, wspólnotowe, społeczne). Telefon, mail, notka przez GG – niewiele kosztują, a mogą być dla nas bezcennym ubogaceniem programu oraz – co ważniejsze – promocją osób, wspólnot, miejsc i wydarzeń.
* Wolontariatem. Mikrofon paraliżuje tylko na początku. Jesteśmy przekonani, że wśród naszych Słuchaczy drzemie niejeden talent radiowy. Zapraszamy do wszelkiej współpracy, zwłaszcza młodzież! Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się do poszczególnych ośrodków (Przemyśl, Jarosław, Krosno).
* Groszem. Nie jest żadną tajemnicą, że instytucja taka jak radio nie działa w próżni. Status nadawcy społecznego to odcięcie się od reklam i umów komercyjnych.Rozgłośnia utrzymuje się wyłącznie z ofiar wiernych, przede wszystkim zbieranych raz do roku w okolicach Dnia Środków Masowego Przekazu. Coraz częściej jednak wspierają nas ludzie wdzięczni za naszą działalność i chcący uczynić ją jak najsprawniejszą. Gdyby ktoś chciał wesprzeć Rozgłośnię finansowo, można to uczynić kontaktując się z nami w dowolny sposób lub wpłacając na poniższe konto:
Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku
nr konta: 60 8642 1184 2018 0039 3926 0001
Wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne Bóg zapłać!
MODLITWA W INTENCJI RADIA FARA
Panie Jezu, Prawdo Jedyna, Ty posłałeś uczniów, aby w Twoje Imię głosili zbawienie aż po krańce ziemi, umacniaj tych, którzy poświęcają się dziełu ewangelizacji na falach Radia FARA i udziel im łaski wierności Twojemu Słowu. Nauczycielu Dobry, Ty objawiłeś nam miłość Ojca, błogosław słuchaczom naszej Rozgłośni i naucz ich co mają czynić, aby osiągnąć życie wieczne.
Matko Boża, Maryjo, najdoskonalsza Uczennico Pańska, bądź dla nas wzorem radosnego posłuszeństwa Słowu Boga.
Święty Janie z Dukli, żarliwy kaznodziejo naszej ziemi, wypraszaj nam umiejętność słuchania Boga na modlitwie i dawania świadectwa Ewangelii słowem i życiem.
Błogosławiony Janie Balicki, pokorny sługo Miłosierdzia, naucz nas mówić z prostego serca o Bożym upodobaniu w tym co ciche i niewidoczne dla oczu. Amen.