„Podkarpackie wędrówki” – Muzeum Kresów w Lubaczowie (część II)
Udając się w podróż w miejsca nieznane często korzystamy z dobrego przewodnika. Tym razem jadąc za głosem gps-u w ramach audycji „Podkarpackie wędrówki” zabieram Państwa w podróż na „kresy”, czyli do Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Muzeum Kresów w Lubaczowie mieści się w zabytkowym spichlerzu z przełomu XVIII i XIX w. Wewnątrz prezentowane są wystawy stałe i czasowe. W muzeum można zobaczyć prawdziwe skarby i cuda, które ukazują historię i kulturę regionu lubaczowskiego, jako elementu dziedzictwa Kresów dawnej Rzeczypospolitej.
Czekają na Państwa wyjątkowe wystawy:
DZIEJE ZIEMI LUBACZOWSKIEJ
Wystawa ukazuje dzieje Lubaczowa i powiatu lubaczowskiego w okresie od czasów najdawniejszych do współczesności. Ekspozycję otwierają najstarsze znaleziska z naszego regionu, a wśród nich krzemienne ostrze datowane na okres między 115 a 70 tys. lat temu.
DZIEDZICTWO KRESÓW
Wystawa nawiązuje do wielonarodowego dziedzictwa Kresów dawnej Rzeczypospolitej ze szczególnym uwzględnieniem społeczności polskiej, ruskiej (ukraińskiej) i żydowskiej, ukazanej poprzez pryzmat sztuki sakralnej, jako nośnika kultury duchowej.
KULTURA WSI LUBACZOWSKIEJ
Wystawa ukazuje podstawowe dziedziny życia mieszkańców wsi lubaczowskiej w końcu XIX i na początku XX w. Był to okres intensywnego rozwoju kultury ludowej zapoczątkowanej zniesieniem pańszczyzny (1848 r.).
PORTRET REPREZENTACYJNY I EPITAFIJNY
Wystawa portretu reprezentacyjnego i trumiennego składa się z najciekawszych tego typu zabytków ze zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie. Prezentowane obiekty ukazują ważne zjawiska w nurcie polskiego malarstwa portretowego.
O tym niezwykłym miejscu mogą Państwo posłuchać na antenie Radia FARA, a do muzeum zapraszają: Piotr Zubowski – dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz Barbara Kubrak – starszy kustosz Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Muzeum Kresów w Lubaczowie koniecznie trzeba zwiedzić osobiście.