Narodowe Święto Niepodległości zgromadziło wielu tych, którzy chcieli oddać hołd Polakom walczącym i ginącym za Ojczyznę. W Wietrznie odsłonięty i poświęcony został Pomnik Ojczyzny.

Z inicjatywą upamiętnienia Polaków walczących o niepodległą i wolną Ojczyznę kilka lat wcześniej wyszli mieszkańcy. Po latach starań dzieło zostało ukończone.

W sobotę, 11 listopada 2023 r., w kościele parafialnym w Wietrznie odbyła się uroczysta Eucharystia w intencji Polski i jej obywateli, z prośbą o dalsze błogosławieństwa i zachowanie pokoju.

Modlitwie przewodniczył ks. Wojciech Kisiel, który zapraszał do wspólnego przeżywania 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. – Chcemy patronom tej świątyni, św. Michałowi Archaniołowi i Matce Bożej Królowej Aniołów, powierzać dalszą wolność w naszej wspólnocie, w naszej Ojczyźnie, ojcowiźnie, w tym co odziedziczyliśmy i co mamy wciąż odbudowywać – mówił ks. Kisiel.

Homilię w tym dniu wygłosił ks. Stanisław Babiarz z Bóbrki. Kapłan przypomniał, że Polacy musieli wywalczyć wolność, z której dzisiaj korzystamy. – Pamiętamy, to w listopadzie 1918 r. narodziła się II Rzeczpospolita. To wtedy te trzy czarne orły, godła monarchii, które rozszarpały i zniszczyły państwo polskie, teraz leżały pokonane, ale nikt nie chciał nam tej niepodległości podarować – mówił ks. Babiarz.

Polską niepodległość, w 1918 r. wywalczyli ludzie o wielkich sercach, o silnej wierze, szanujący przodków. Ludzie, którzy dla wolności, przez lata niewoli umierali w powstaniach i obozach – kontynuował kaznodzieja.

Po zakończonej modlitwie w świątyni, uczestnicy patriotycznej uroczystości przeszli przez Pomnik Ojczyzny, który został uroczyście odsłonięty i poświęcony. Tam oddano hołd Polakom walczącym o niepodległość oraz złożono wieńce kwiatów i znicze.

Ostatnim punktem uroczystości była akademia przygotowana przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Wietrznie. Przez śpiew i wypowiadane słowa przypominali, że Ojczyzna jest jedną z najwyższych wartości, a pamięć o jej historii powinna być dla nas nauką i przestrogą.