Diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację Rodziny Ulmów rozpoczęło się 30 października w Przemyślu. Celebracje liturgiczne z przekazaniem relikwii odbywać się będą w kolejnych dekanatach archidiecezji przemyskiej do 10 grudnia. – Potrzeba dzisiaj ludzi świętych – podkreślił abp Adam Szal podczas Mszy św. w bazylice archikatedralnej.

Eucharystię wraz z metropolitą przemyskim koncelebrowali m.in.: abp Józef Michalik i bp Krzysztof Chudzio. Na początku liturgii abp Szal zachęcał, aby potraktować beatyfikację rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci jako znak czasu i zastanowić się, jak ją przełożyć na codzienne plany, „aby zaowocowały tym co jest najważniejsze naszą świętością”.

W homilii metropolita przemyski odniósł się do słów Jezusa: „Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą” oraz św. Jana Pawła II: „Nie lękajcie się”. Jak zauważył, współczesny jest pełen lęków z powodu zamachów, wojen, kataklizmów i wewnętrznych sporów. Niektóre lęki, z kolei związane są – jak mówił kaznodzieja – z kryzysem autorytetów.

Nieraz boimy się i trwożymy, gdy dociera do nas obłudna interpretacja faktów, kiedy morderstwo dziecka nazywa się zabiegiem, kiedy eutanazję nazywa się godną śmiercią, a pornografię wyrazem sztuki; kiedy malwersacje nazywa się zaradnością – powiedział.

Właśnie dlatego potrzeba dzisiaj ludzi świętych, aby święte rodziny przemieniały świat. Trzeba dzisiaj ludzi świętych, którzy niech uczą nas odwagi, którzy niech uczą nas nastawienia apostolskiego – podkreślił abp Szal.

Hierarcha zachęcał do refleksji, jak dar beatyfikacji Rodziny Ulmów przełożyć „na nasze rodzinne życie, na życie naszej rodziny kapłańskiej, na życie rodziny zakonnej, seminaryjnej, na życie rodziny parafialnej. – Niech Rodzina Ulmów będzie dla nas nie tylko wspomnieniem, ale niech oręduje za nami u Boga, by nasze rodziny były święte – mówił.

Na zakończenie Mszy św. nastąpiło przekazanie relikwii błogosławionych męczenników z Markowej do archikatedry.

Eucharystię poprzedziła konferencja związana z bł. Rodziną Ulmów i nabożeństwo różańcowe w intencji rodzin.

Świętość w codzienności jest dostępna dla każdego, dla dzieci i dla dorosłych. Polega ona na wykonywaniu z miłością i w zawierzeniu Panu Bogu wszystkich czynności codziennego życia, tak jak robili to na co dzień błogosławieni Ulmowie – mówił podczas konferencji ks. Grzegorz Czerwonka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Przemyskiej.

Duchowny na przykładzie Ulmów wskazywał jak żyć i wychowywać dzieci duchu wiary. – Dobrym przykładem jest Rodzina Ulmów, która pokazuje czym jest miłość, poświęcenie, odpowiedzialność i człowieczeństwo. Wskazuje również na wartości, którymi niemal każdy z nas pragnie żyć. Ich historia może być dla nas inspiracją. Może inspirować nas do tego, byśmy czerpali niezwykłą siłę ducha i niezłomności z ich życia. Wiemy jedno: oni czerpali z wiary w Boga i z siły, którą była ich rodzina – zaznaczył.

Ks. Czerwonka przypomniał, że najbardziej skutecznym przygotowaniem do życia i wiary jest przykład rodziców; ich słowa, czyny, decyzje, gesty, wartości, którymi się kierują.

Celebracje związane z dziękczynieniem za beatyfikację i przekazaniem relikwii bł. Rodziny Ulmów odbywać się będą w kolejnych dekanatach archidiecezji przemyskiej do 10 grudnia. Każdej Mszy św. będzie przewodniczyć jeden z biskupów. Odbywać się one będą według podobnego scenariusza.

KAI/pab