W sobotę, 28 października 2023 r. w kościele pw. Józefa Sebastiana Biskupa w Przemyślu odbyła się uroczysta Msza święta w intencji dzieci zmarłych przed urodzeniem i ich rodziców, której przewodniczył abp Adam Szal. Jak zaznaczył na początku liturgii ks. Marcin Hunia, proboszcz parafii i kapelan Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu – modlitwą zostało objętych 136 dzieci, w tym 129 dzieci zmarłych w wyniku poronienia, a 7 martwo urodzonych.

We wstępie do wspólnie modlitwy metropolita przemyski przypominał, że Boże oblicze zapisane jest w każdym człowieku. – Modlimy się w intencji rodziców. Czynimy to także w kontekście beatyfikacji Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów . Także tego dziecka, które przychodziło na świat w chwili męczeńskiej śmierci swojej matki. I samo też w wierze rodziców, w pragnieniu rodziców, jest zaliczone do błogosławionych. Módlmy się o taką mocną wiarę dla rodziców – prosił hierarcha.

Okolicznościową homilię podczas modlitwy za dzieci utracone wygłosił ks. Tomasz Stec, wicedyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej przypominając w samo wydarzenie chociaż ma smutny charakter to powinno napawać nadzieją na spotkanie w tymi dziećmi w wieczności. – Wspólnota Kościoła nie możne pozostać obojętna, pozostawić tych rodziców samych. Dlatego dzisiaj tutaj przychodzimy. Przychodzimy, aby jako Kościół, dzieci tego samego Boga, pokazać naszą wiarę chrześcijańską i solidarność. Przede wszystkim z wami, drodzy rodzice, którzy utraciliście przedwcześnie wasze potomstwo, które po ludzku zbyt wcześnie zakończyło swoje ziemskie życie. To nasze zatroskanie przejawia się w pięknej modlitwie – mówił kaznodzieja.

Kapłan przypomniał, że Kościół głęboko wierzy w to, że te dzieci są już w obecności świętych. – Kościół wierzy też w to, że my się kiedyś z nimi tam spotkamy. Trzeba dzisiaj takiej uroczystości, jak ta w której uczestniczymy. Bo to pogrzeb tak samo ważny jak każdy inny. To pogrzeb szczególnie istotny, który wpisuje się w czas przezywania waszej żałoby. Ale to pogrzeb, który ma wlać w nas nadzieję. Nadzieję, że w niebie mamy wielu świętych, nowych naszych orędowników, bardzo bliskich (…) ta nadzieja każde nam wierzyć, że te dzieci są już szczęśliwe gdzie indziej. Ta nadzieja nas przenika. Świadczy o tym zapalony paschał – zwrócił uwagę. – Mamy prawo mniemać, że wśród wszystkich świętych, świętych zbawionych, którym za chwileczkę będziemy oddawać cześć w kolejnej szczególnej uroczystości Kościoła, że tam wśród grona tych świętych są także te dzieci – dodał.

Po Eucharystii metropolita przemyski poprowadził modlitwę za dzieci zmarłe przed urodzeniem, a następnie trumna ze zmarłymi dziećmi została złożona w specjalnym grobie na Cmentarzu Zasańskim w Przemyślu.

W poniedziałek, 30 października 2023 r., na antenie Radia FARA w programie „W rytmie wydarzeń” można było usłyszeć obszerną relację z tegorocznego pogrzebu dzieci utraconych Przemyślu.