W niedzielę Światowy Dzień Misyjny
Działalność misyjna w wymiarze parafii i rodziny, która przekazuje wiarę, jest żywa – powiedział bp Szymon Stułkowski, członek Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, podczas konferencji prasowej przed Światowym Dniem Misyjnym 2023, który będziemy przeżywać w najbliższą niedzielę 22 października pod hasłem: „Misje sercem Kościoła”.
Bp Stułkowski zwrócił uwagę na to, że „powrót do tajemnicy chrztu, do zakorzenienia w Chrystusa, gdzie otrzymujemy to misyjne serce, to wielka misja, którą powinniśmy podjąć. Takie promowanie duchowości chrzcielnej, mówienie o tym, że zostaliśmy przez samego Boga zaproszeni i upoważnieni do tego, żeby się dzielić wiarą”.
„Potem już w praktyce życia parafii jest wiele możliwości, by o tej misyjności mówić, do niej zachęcać i tę misyjność podejmować” – dodał hierarcha. Zwrócił uwagę, że „działalność misyjna w wymiarze parafii i rodziny, która przekazuje wiarę, jest żywa”, chociaż mogłoby być lepiej.
Bp Stułkowski zaznaczył, że ważny jest również wymiar charytatywny działalności misyjnej – „kiedy wychodzimy do ludzi ubogich, kiedy ich widzimy”. „Jan Paweł II napisał, że prawdziwa ewangelizacja jest wtedy, kiedy ubodzy czują się u nas jak w domu. Czyli ten wymiar charytatywny, caritas, w parafii to jest coś bardzo potrzebnego. To jest najprostsze działanie misyjne” – podkreślił.
Ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, nawiązał do orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Misyjny 2023. „Od blisko stu lat słyszymy wzmożony głos wołający nie tylko o nowych misjonarzy, ale także o misyjność każdego ochrzczonego” – podkreślił. Odwołując się do tegorocznego hasła Niedzieli Misyjnej, ks. Będziński zaznaczył, że misje to napęd działalności Kościoła.
Ks. Jarosław Tomaszewski, misjonarz posługujący w Urugwaju, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, przedstawił podsumowanie projektów zrealizowanych dzięki funduszowi solidarności PDRW z Niedzieli Misyjnej 2022. W 2023 roku Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce sfinansowały projekty na kwotę ponad 1 mln dolarów, z czego prawie 750 tys. dolarów przeznaczono ma projekty o różnym charakterze realizowane w trzech krajach: Tanzanii, Tajwanie, Kazachstanie.
Ks. Tomaszewski przedstawił również akcje misyjne Papieskich Dzieł Misyjnych: Adomis – Adoptuj Misyjnego Seminarzystę oraz Misjomat – nowoczesna możliwość prowadzenia zbiórki internetowej.
Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony 14 kwietnia 1926 roku przez papieża Piusa XI. Obchodzony jest każdego roku w przedostatnią niedzielę października. Dzień ten jest również świętem patronalnym Papieskich Dzieł Misyjnych, a szczególnie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. W Polsce Światowy Dzień Misyjny, zwany również Niedzielą Misyjną, przedłuża się na cały tydzień. W tym roku będzie obchodzony po raz 97.