KROSNO: Pogrzeb Dzieci Nienarodzonych
Rodzice, którzy doświadczyli poronienia lub śmierci swojego dziecka w czasie porodu często zmagają się z tym trudnym doświadczeniem do końca życia. Dlatego, aby wspominać dzieci zmarłe przed urodzenie oraz dawać ich rodzicom nadzieję i pociechę 15 października obchodziliśmy Dzień Dziecka Utraconego.
Z tej okazji w sobotę, 14 października 2023 r., w Krośnie po raz 12 odbyła się uroczystość pogrzebowa ciał dzieci zmarłych przed urodzeniem. Na modlitwie w Sanktuarium św. Jana Pawła II wszystkich zgromadzonych przywitała Beata Guzik, wieloletnia organizatorka Pogrzebu Dzieci Nienarodzonych w Krośnie.
– Dzisiejsza uroczystość jest wzruszająca. Przed nami trumny dzieci, które z różnych dzieci nie zostały pochowane przez rodziców, dlatego my dzisiaj odprowadzimy je na miejsce wiecznego spoczynku – mówiła Beata Guzik.
Uroczystej Mszy Świętej w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie przewodniczył bp Krzysztof Chudzio, biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej.
We wstępie mówił, że przez tę szczególną modlitwę, mamy pogłębiać swoją wiarę w zmartwychwstanie. – Tak jak poprzez wieki Kościół uznawał chrzest pragnienia, dla tych którzy nie zdążyli być ochrzczeni, tak i chrzcząc dzieci ze względu na wiarę rodziców, również uznaje chrzest pragnienia. Chcemy Panu Bogu dziękować za tę Jego miłość, ale tez prosić o umocnienie wiary w Boże miłosierdzie i zmartwychwstanie.
Homilię podczas uroczystości pogrzebowej dzieci zmarłych przed urodzeniem w Krośnie wygłosił ks. Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów z Markowej.
Kapłan zaznaczył, że rodzicom dzieci zmarłych przed urodzeniem, ale także wszystkim zgromadzonym w świątyni, towarzyszą trzy ważne uczucia. To ból, tęsknota i nadzieja.
Jako przykład, kaznodzieja przywołał postać bł. Wiktorii Ulmy oraz bł. Dziecka, które nosiła pod swoim sercem w chwili męczeńskiej śmierci.
– Co przeżywała Wiktoria, gdy już tak mocno biło serce jej dziecka? Ta niepowtarzalna więź jaka łączyła Wiktorię z tym dzieckiem i z tymi, które płakały. Niech bł. Wiktoria, jej ból i cierpienie, będzie dzisiaj źródłem pociechy i umocnienia – mówił kapłan.
Dodał, że tęsknota to znak jak bardzo kochamy osobę, na która czekamy. – Jak wiele było tęsknoty w sercu bł. Wiktorii Ulmy. Jak cieszyła się z mężem i dziećmi, że będą mieć kolejne dziecko, że dzieci będą mieść braciszka lub siostrzyczkę.
Kapłan zaznaczył, że ta tęsknota, prowadzi nas do nadziei. – Z nadzieją chcemy oddać Panu Bogu ciała tych małych dzieci, mając głęboką pewność, myśląc o tym najmłodszym dziecku Józefa i Wiktorii Ulmów, że tak jak ono jest w Niebie, również i te maleństwa w chwale zbawionych i świętych uczestniczą. Niech to bł. Dziecko wzbudza i pogłębia naszą nadzieję. Bądźcie ufni, bądźcie spokojnie, one żyją u Pana Boga.
Po zakończonej Mszy Świętej w Sanktuarium św. Jana Pawła II rozpoczął się obrzęd odprowadzenia doczesnych szczątków dzieci zmarłych przed urodzeniem na Cmentarz Komunalny w Krośnie.
Organizowany od kilkunastu lat Dzień Dziecka Utraconego w Krośnie jest nie tylko okazją do pochówku zmarłych dzieci, ale także czasem modlitwy w intencji rodziców tych dzieci, by potrafili po chrześcijański przeżyć ból i żałobę.
W tym roku uczestnicy uroczystości mieli także okazje zawierzyć swoje rodziny bł. Rodzinie Ulmów oraz przyjąć błogosławieństwo ich relikwiami.