We wtorek, 22 sierpnia 2023 roku, w Toruniu odbyła się konferencja pt. „Wolność religijna we współczesnym świecie: przeciwdziałanie przyczynom dyskryminacji i pomoc prześladowanym”.

22 sierpnia przypada Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie, który jest momentem kiedy czci się pamięć wszystkich osób, które zginęły, bo nie wyparły się wiary. Nadal w niektórych regionach świata prześladowania na tle religijnym są nagminne i w tym dniu szczególnie zwraca się uwagę na ten problem. Dzień ten został ustanowiony 5 lat temu przez ONZ z inicjatywy Polski.

Krótkie referaty wygłosili minister prof. Piotr Wawrzyk, sekretarz stanu w MSZ, minister Marcin Romanowski, podsekretarz stanu w MS, ks. prof. Waldemar Cisło, przewodniczący polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie i ks. prof. Paweł Bortkiewicz z AKSiM. Wystąpienia dotyczyły różnych aspektów prześladowania osób wierzących, także w przypadku Polski.

Ostatnie lata pokazały, że także w Polsce są środowiska, które nie wahają się użyć przemocy fizycznej wobec katolików – mówił minister Piotr Wawrzyk. – Przeciwdziałanie tego typu zachowaniom należy do ważnej polityki zagranicznej naszego państwa.

Na jeden z przykładów agresywnego prześladowania katolików w Polsce zwrócił uwagę ks. prof. Paweł Bortkiewicz, a mianowicie przypomniał o wydarzeniu z 25 października 2020 roku, profanacji poznańskiej katedry.

Skrótu konferencji poświęconej prześladowanym za wiarę wysłuchaliśmy w ramach audycji z cyklu „W rytmie wydarzeń”, w środę – 23 sierpnia 2023 r.

Prześladowania chrześcijan we współczesnym świecie wciąż trwają. Dane Światowego Indeksu Prześladowań z 2023 roku wskazują, że represje dotykają 312 milionów wyznawców Chrystusa w 50 krajach.

Cała konferencja dostępna jest w serwisie YouTube.