Kolejne grupy ruszają na szlak Pielgrzymki Przemyskiej na Jasną Górę
Kolejne trzy grupy dołączyły do pątniczego marszu w ramach 43. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. 5 lipca 2023 r. w drogę wyruszyli pielgrzymi grupy św. Alberta z Jarosławia, św. Wojciecha z Brzozowa i bł. Marii z Leżajska.
JAROSŁAW – grupa św. Alberta
Drugiego dnia pielgrzymki na Jasną Górę duchowi pielgrzymi łączyli się podczas porannej Eucharystii, transmitowanej z kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Jarosławiu, gdzie swoje wędrowanie rozpoczęła grupa św. Alberta. Tam Mszy Świętej przewodniczył bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej.
Podczas wygłoszonej homilii bp Jamrozek mówił, że idąc do Maryi, chcemy na Jasnej Górze doświadczyć żywego spotkania z Bogiem, który ukazuje nam swoje miłosierdzie. – Kiedy pielgrzymujemy, to mamy świadomość, że idziemy na spotkanie Pana. Pielgrzymka tym się różni od wyprawy turystycznej, że jest doświadczeniem obecności Boga i prowadzi do spotkania z Nim.
Jako przykład kroczenia wspólnie z Bogiem kaznodzieja wskazał Matkę Bożą. – Dlatego Ona potrafi odczytywać pragnienia tych, którzy proszą ją o wstawiennictwo i o pomoc […] Idziemy z naszymi prośbami do Matki Najświętszej, prosząc żeby uczyła nas przyjmowania Bożych praw i zasad, którymi powinniśmy się kierować w naszym życiu.
BRZOZÓW – grupa św. Wojciecha
Na pierwsze odcinki trasy pielgrzymkowej wyruszyli także pątnicy grupy bł. Wojciecha. Dzień rozpoczęli Mszą Świętą w Bazylice Przemienienia Pańskiego w Brzozowie, której przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.
Podczas homilii ksiądz biskup mówił, ze pielgrzymka może się stać okazją do przemiany serca i nawrócenia. – Pielgrzymka to wyjątkowy czas. Wejście w ten czas oznacza szczególne wystawienie się na działanie łaski Bożej, która dociera do pielgrzymującego, ale udziela się tez tym, którzy spotykają pielgrzymów.
Bp Chudzio zaznaczył, że jesteśmy ludem pielgrzymującym, nie tylko w czasie pielgrzymki, ale w ciągu całego naszego życia. – Każdy z nas odbywa podróż. Zarówno wewnętrzną, duchową, jak i tę zewnętrzną – mówił.
Kaznodzieja zaprosił, żeby w czasie pielgrzymowania zaufać opiece Matki Bożej i razem z nią iść do Boga.
LEŻAJSK – grupa bł. Marii
Jako trzecia w drugim dniu pielgrzymki na szlak wyszła grupa bł. Marii z Leżajska.
Pątnicy zgromadzili się na wspólnej modlitwie, której centrum była Msza Święta pod przewodnictwem Metropolity Przemyskiego abpa Adama Szala. Z kolei homilię wygłosił ks. Marek Szczęsny.
JODŁÓWKA – grupy św. Jacka, św. Józefa i św. Kazimierza
Pielgrzymi z grup św. Jacka, św. Józefa i św. Kazimierza z noclegu w Pruchniku dotarli rano do Jodłówki. W Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia o godz. 7.30 Eucharystii przewodniczył dziekan pruchnicki, ks. prał. Piotr Kandefer.
Ks. Piotr w homilii ukazał istotę życia Kościoła – wspólnoty Ludu Bożego. Wskazał, że Kościół żyje, gdy oddycha modlitwą, bo odznaką śmierci jest bezdech, gdy karmi się, bo gdy już nie przyjmuje się pokarmu to przychodzi śmierci i gdy przekazuje się życie, bo ważne jest świadectwo, by rodzić do życia wiary.
Na zakończenie kaznodzieja zauważył, że każde życie najlepiej rozwija się przy Matce. – Maryja swoją postawą ukazuje piękno Kościoła, który modli się, karmi i daje świadectwo – mówił.
Po zakończonej Eucharystii pielgrzymi skorzystali z gościnności parafian z Jodłówki, którzy w Parku Pielgrzyma przygotowali śniadanie, aby pątnicy pokrzepili się na dalszą drogę.
ROZMOWY – Z trasy pielgrzymki
Każdy dzień 43. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę jest okazją do spotkań z pątnikami. Stąd w programie Radia FARA znalazło się miejsce na audycję pt. „Z trasy pielgrzymki”, podczas której pytamy pielgrzymów o ich wędrowanie do Maryi.
KONFERENCJA 2 – Chrystus i Kościół
5 lipca 2023 r. konferencję z trasy pielgrzymki wygłosił dla nas ks. Marcin Wilk, przewodnik grupy św. Jacka i archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.
***