Ruszyli! We wtorek, 4 lipca 2023 r., rozpoczęła się 43. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W drogę wyruszyły pierwsze grupy z Przemyśla, Radymna i Leska.

PRZEMYŚL – grupy św. Kazimierza i św. Jacka

Na porannej Mszy Świętej w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu zgromadzili się członkowie dwóch grup: św. Kazimierza i św. Jacka. Modlitwie przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal, a razem z nim przy ołtarzu obecny był abp senior Józef Michalik i licznie zgromadzenia kapłani, wyruszający na pielgrzymi szlak.

Podczas homilii abp Adam Szal mówił, że Chrystus każdego dnia zaprasza nas do wspólnej wędrówki, której szczególną formą jest piesza pielgrzymka. – Na czele naszej wędrówki idzie krzyż, krzyż pielgrzymkowy. Krzyż, który świadczy o tym, że Chrystus jest z nami obecny, że chcemy, aby On nam pomagał. Towarzyszy nam tez obraz Matki Bożej. Tej, do której wędrujemy. I to jest pewien drogowskaz, który jest nam potrzebny w doczesnym życiu, w tej wędrówce, która wiedzie między burzami, a nawet kataklizmami.

Metropolita Przemyski zapraszał pątników, by wśród intencji, które niosą ze sobą na Jasną Górę, była także ta, by Jezus był blisko nas i by naszym celem było zbawienie.

Msza Święta w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu

Wyjście na pielgrzymkę grup św Kazimierza i św. Jacka

LESKO – grupa św. Andrzej

4 lipca to także dzień wyjścia w kierunku Jasnej Góry bieszczadzkiej grupy św. Andrzeja. Pątnicy swoje wędrowanie rozpoczęli w Lesku, podczas Mszy Świętej w kościele pw. Nawiedzenia NMP, której przewodniczył bp Stanisław Jamrozek.

W homilii ks. Biskup odnosząc się do wersetu z Psalmu 130 wskazał, że w życiu pielgrzyma ważne jest zaufanie Bogu, który troszczy się o każdą naszą potrzebę: Takiej ufności potrzebujemy w ciągu całego naszego życia, bo Pan pokazuje, że zależy Mu na każdym człowieku bez wyjątku […] Jeśli człowiek żyje sprawiedliwe, jeśli jest blisko Boga, Pan pokazuje mu miejsce schronienia i broni go przed niebezpieczeństwami.

Biskup Stanisław podkreślił również, że w drodze ważny jest drugi człowiek. Pielgrzymka skłania pątników do otwarcia serca na bliźnich, do wzajemnej pomocy i dźwigania „pielgrzymkowych ciężarów”.

Na koniec ks. Biskup przypomniał uczestnikom pielgrzymki, że podczas rekolekcji w drodze ważna jest intencja, z jaką wędrują na Jasną Górę. Poprzez ofiarowanie Panu Bogu codziennej modlitwy i trudu wędrówki mogą wyprosić wiele łask dla siebie samych, a także swoich rodzin i Ojczyzny.

RADYMNO – grupa św. Józefa

Czwartą grupą, która w pierwszym dniu pielgrzymki wyrusza w drogę jest grupa św. Józefa. Swoje wędrowanie rozpoczęli Mszą Świętą w kościele pw. św. Wawrzyńca w Radymnie, której przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.

Podczas homilii ksiądz biskup wskazał, że nasza Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę to rodzaj rekolekcji w drodze. – Chodzi więc o taki czas, kiedy odrywamy się od zwykłych zajęć, aby podejmując pewien trud i ofiarę, przemedytować, przemyśleć jakość swojej relacji z Panem Bogiem.

ROZMOWY – Z trasy pielgrzymki

Każdy dzień 43. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę jest okazją do spotkań z pątnikami.  Stąd w programie Radia FARA znalazło się miejsce na audycję pt. „Z trasy pielgrzymki”, podczas której pytamy pielgrzymów o ich wędrowanie do Maryi.

KONFERENCJA 1 – Kim jesteś w Kościele?

4 lipca 2023 r. konferencję z trasy pielgrzymki wygłosił dla nas ks. Krzysztof Szybiak, przewodnik grupy św. Kazimierza.

 

***

W ramach duchowego pielgrzymowania,
każdego dnia zapraszamy do śledzenia etapów pielgrzymki
na stronach internetowych radiofara.pl i pielgrzymka.przemyska.pl
oraz na profilach w mediach społecznościowych Radia FARA
YouTube * Facebook * Instagram