W dniach 19-26 maja w Sanoku i okolicznych miejscowościach odbył się już IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.

Festiwal rozpoczął koncert na organy i orkiestrę kameralną w kościele farnym pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku. Za kontuarem organowym zasiadł Piotr Rojek, zaś orkiestrę poprowadził Adam Banaszak. Wykonano dwie kompozycje Katarzyny Dziewiątkowskiej: Shiva i Extravaganza, będące zarazem światowymi prawykonaniami tychże utworów. Szczególnie druga część koncertu to istny opis muzyczny w relacji orkiestry z organami. Mimo, że dzieliła je nawa główna, dźwięki tworzyły idealnie splatającą się linię melodyczną. Wśród zaproszonych artystów zagranicznych znaleźli się: Beata Halska Le Monnier – skrzypaczka o polskich korzeniach, mieszkająca i koncertująca we Francji w Paryżu, Kamil Kulawiak – organista związany z katedrą św. Piotra w Bautzen w Niemczech, a także Hei Ching Lam – organistka z Hong Kongu i Gael Arbona Illada znakomity puzonista z Hiszpanii. Wśród zaproszonych polskich artystów znaleźli się: Bogdan Makal, Joanna Woszczyk-Garbacz, Jakub Garbacz, Radosław Pujanek wraz z orkiestrą kameralną i wyjątkowy zespół wokalny Art`N`Voices.

Dwa koncerty IV edycji Festiwalu organizatorzy postanowili przenieść do przestrzeni świeckiej, na deski sali widowiskowej Sanockiego Domu Kultury. Pierwszy z nich to koncert zespołu Organ Spot: wystąpił Kajetan Galas – organy Hammonda, Szymon Mika – gitara i Grzegorz Masłowski – perkusja.

Kolejny koncert to znany już sanockiej publiczności Kuba Staniewicz wraz z zespołem: Kuba Stankiewicz- fortepian i kompozycje, Jacek Kotlarski – śpiew, Maciej Sikała – saksofon, Wojciech Pulcyn – kontrabas, Sebastian Frankiewicz – perkusja. W repertuarze znalazła się poezja Jana Kochanowskiego – „Pieśni”.

Koncerty w ramach Festiwalu odbyły się w tym roku w Sanoku oraz w okolicznych miejscowościach: Rymanowie, Starej Wsi, Brzozowie oraz w katedrze łacińskiej we Lwowie. Wszystkie koncerty zgromadziły liczną publiczność, która nie szczędziła braw domagając się w ten sposób wielu bisów.

Transmisja online wszystkich koncertów odbyła się dzięki firmie Ars Sonora z Łodzi. Za pomocą łączy internetowych koncerty obejrzało przeszło 3500 odbiorców.

Festiwalowi towarzyszył III Ogólnopolski Konkurs Młodych Organistów, który zgromadził 14 uczestników – uczniów szkół muzycznych II stopnia z całej Polski, m.in. z Krakowa, Tarnowa, Rzeszowa, Koszalina, Wrocławia, Rybnika, Gliwic, Poznania, Konina, Bielska-Białej. Uczestnicy zmagali się w dwuetapowych przesłuchaniach konkursowych w dwóch grupach: młodszej i starszej. Pierwszy etap konkursu odbył się na organach mechanicznych Jana Śliwińskiego w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku, etap drugi na organach elektro-pneumatycznych Zygmunta Kamińskiego w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku.

Wykonania konkursowe oceniało jury w składzie: dr hab. Piotr Rojek, prof. AMKL we Wrocławiu – przewodniczący, prof. dr hab. Elżbieta Wiechowicz-Karolak, AM w Poznaniu oraz prof. dr hab. Radosław Marzec, AM w Bydgoszczy.

Jury przyznało nagrody finansowe i rzeczowe współfinansowane przez partnerów Festiwalu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundację PZU, PWM oraz Stowarzyszenie PRO ARTIS.

Laureaci III Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Organistów, Sanok 19-20 maja 2023 r.:

Grupa młodsza

  • Wyróżnienie: Piotr Napieracz
  • III miejsce Igor Rependa / Paulina Zimoń
  • II miejsce Agata Żogała
  • I miejsce Gabriel Wojaczek

Grupa starsza

  • Wyróżnienie: Sebastian Boś / Maciej Gortat / Miłosz Pisarski
  • III miejsce Krzysztof Wydra
  • II miejsce Kacper Krasnopolski / Witold Piotrowski
  • I miejsce Bartosz Wódczak

Stowarzyszenie PRO ARTIS
Emilia Kot, Łukasz Kot