Biskupi rozmawiali o synodzie, pojednaniu, beatyfikacji i Światowych Dniach Młodzieży. Wczoraj w Lidzbarku Warmińskim zakończyło się 395. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

Odnosząc się do trwającego Synodu o synodalności przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki przyznał, że Synod jest ważnym i długim procesem.

Jeśli chodzi o to, co ma nastąpić po opublikowaniu Instrumentum laboris, a przed samym Synodem rzymskim w październiku, to staraliśmy się przygotować do Synodu w taki sposób, aby podjąć najtrudniejsze tematy i skonfrontować się z nimi w takim duchu, ażeby przedstawić w odniesieniu do trudnych tematów nauczanie Soboru Watykańskiego II, np. w kwestii udziału we władzy, święceń kobiet, inkluzji, synodalności – mówił abp Gądecki.

W zebraniu udział wzięli przedstawiciele Episkopatów Europy. Wśród nich obecny był bp Vitalii Kryvytskyi, biskup kijowsko-żytomierski. Wyraził on wdzięczność za wsparcie Ukrainy ze strony Polaków. Ukraiński hierarcha podzielił się także w jaki sposób synod prowadzony jest w kraju ogarniętym wojną.

Kościół w Ukrainie przeżywa pewną reformę, która wymaga od nas dynamicznych decyzji, wymaga patrzenia na rzeczy całkiem innymi oczyma, i nawet nasze duszpasterstwo kardynalnie się zmienia. Robimy pewne kroki, aby odpowiedzieć na znaki czasu – mówił bp Kryvytskyi.

Abp Gądecki odniósł się przy tej okazji do kwestii pojednania polsko-ukraińskiego, związanego z trudną historią naszych narodów, szczególnie w czasie przypadającej 80. rocznicy rzezi na Wołyniu. Zaznaczył, że pojednania nie da się przeprowadzić bez uwzględnienia obydwu stron. – Przede wszystkim bez uwzględnienia samych rodzin osób poszkodowanych i traum, które w sobie noszą. To, co osiągnęliśmy w tej chwili, to wspólny tekst, który zostanie przedstawiony na nabożeństwie 7 lipca br. w katedrze warszawskiej o godz. 11 – mówił Przewodniczący KEP.

Ważnym tematem była kwestia beatyfikacji Rodziny Ulmów. Abp Adam Szal dzielił się swoimi spostrzeżeniami oraz przygotowaniami do tego wydarzenia w Archidiecezji Przemyskiej. – W historii Kościoła nie było jeszcze takiej sytuacji, aby cała rodzina była ogłoszona błogosławioną – podkreślił.

Abp Szal zwrócił uwagę, że do tej chwili zgłosiło się na beatyfikację ok. 9 tys. uczestników z całej Polski, a także 60 biskupów. Dodał, że uroczystościom beatyfikacyjnym przewodniczyć będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Jest to wydarzenie religijne, owszem związane z polską racją stanu, czyli Polaków ratujących Żydów, ale przede wszystkim ukazujące bohaterstwo świadków wiary, ludzi żyjących Ewangelią – podkreślił metropolita przemyski.

Biskupi podjęli także temat zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Temat podjął bp Grzegorz Suchodolski, który pochylił się nad tematem wydarzenia.

Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży zaznaczył, że pośród różnych form duszpasterskich dla młodych, ŚDM jest inicjatywą, która się nie starzeje. – Światowe Dni Młodzieży od 37 lat ciągle cieszą się wielką popularnością i są bardzo dobrym narzędziem ewangelizacji młodego pokolenia. Dla tych, którzy biorą w nich czynny udział, jest to możliwość budowania relacji, więzi z młodymi z całego świata. Młodzi potrzebują więzi w życiu realnym, a nie wirtualnym – podkreślił.

395. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbyło się w dniach 12-14 czerwca w Lidzbarku Warmińskim.

fot. KEP/episkopat.pl