W kolejnym odcinku audycji „Podkarpackie na ludowo” zabierzemy Państwa do miejscowości, gdzie od najdawniejszych czasów je się pysznie i do syta, o czym wiedzieli chociażby wojowie idący na bitwę z Krzyżakami…

Łowce bo to właśnie o nich mowa to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie jarosławskim, w gminie Chłopice.

Na kartach historii Łowce pojawiają się po raz pierwszy w dokumencie z 1368 roku jako Lowczow (Łowców). Wraz z zajęciem tych terenów przez Ruś po 1031 roku powstaje tu osada służebna, której ludność zobowiązana jest do pełnienia powinności względem grodu polegających głównie na dostarczaniu drewna, leśnej zwierzyny, na bartnictwie i dostarczaniu miodu oraz grzybów i owoców runa leśnego na dwór w Jarosławiu.

W roku 1410, szlachta z ziemi jarosławskiej  wraz z sołtysem wsi Łowce – Pentkiem, walczy w bitwie pod Grunwaldem w chorągwi Spytka, syna Jana z Tarnowa, pana na Jarosławiu.

Mając tak ciekawą historię i wrodzone zdolności do zapewniania dobrego jedzenia nie ma się czemu dziwić, że w miejscowości funkcjonuje liczne i zdolne Koło Gospodyń Wiejskich w Łowcach.

Zaradne gospodynie pielęgnują tradycje swojej wsi, potrafią jednocześnie występować w programach telewizyjnych, prowadzić bloga oraz dbać o krówkę Kalinę z żywego inwentarza.

Zapraszamy zatem do poznania niezwykłych Pań i pięknej miejscowości w audycji „Podkarpackie na ludowo”.

Zaprasza

Andrzej Kuca