Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, ciepły, majowy wieczór, przepiękna sceneria sanockiego Skansenu i tłumy mieszkańców przybyłych na wydarzenie, o którym głośno było już od kilku tygodni w całym mieście. Jednych przywiodła ciekawość i a innych pragnienie wspólnego świętowania, uwielbiania Boga i modlitwy. Czy ich serca zostały rozpalone Duchem? Obserwując rozmodlone twarze, uniesione ręce, uśmiechy na twarzach, pełne zachwytu komentarze, gromkie brawa i głośne „dziękujemy” – zdecydowanie tak.

Obecny na koncercie Biskup Stanisław Jamrozek dziękując organizatorom podkreślił, że „to nie tylko koncert, ale też i modlitwa – za nas, ale i za tych których spotykamy na co dzień. Bóg przez Swojego Ducha rzeczywiście rozpala ogień miłości i tą miłością potem możemy płonąć i dzielić ją z drugim człowiekiem”.

Tym wołaniem o Ogień Bożej Miłości przepełniony był cały program artystyczny przeplatany modlitwą uwielbienia, zawierzaniem Duchowi Świętemu miasta i całej diecezji, mieszkańców, dzieci, młodzieży i każdej przestrzeni naszego życia. Modlitwę wzbogacały przepiękne wykonania znanych utworów jak chociażby: „Oceany”, „Duchu Święty, Tchnienie Ojca”, „Schowaj mnie”, których nowe aranżacje zaskakiwały i zachwycały różnorodnością stylów i gatunków muzycznych.

Serca widowni skradła 9 letnia Kornelia wspaniałym i wzruszającym wykonaniem utworu „Jesteś”. Z kolei ksiądz Maciej Marszałek w hiphopowym rytmie zaprosił publiczność do wyznania, że „Bóg Jest Królem i Bóg Jest Panem” tym samym otwierając serca do radosnego klaskania, śpiewu i tańca co trwało już do końca koncertu. Słuchacze otrzymali brzmienia najwyższej jakości, a wszystko dzięki profesjonalizmowi Pani Moniki Brewczak, która z pasją i sercem podjęła się prowadzenia oraz przygotowania chóru i ponad 30 osobowej orkiestry.

Warto podkreślić, że wśród około 50 osobowej grupy chórzystów obok profesjonalistów wystąpiły też osoby nie mające na co dzień styczności z muzyką, ale kochające śpiew dla Boga. Jak mówił jeden z wokalistów: „Był trud, były walki i zwątpienia, ale warto było poświęcić tyle miesięcy i godzin – dzisiejszy dzień wszystko wynagrodził. Dziękuję Duchowi Świętemu, bo gdyby nie On to by mnie tu dziś nie było”.

Czy takie „eventy” są dziś potrzebne Kościołowi? „Tak, jak najbardziej – przekonuje ks. Mateusz Rutkowski Dyrektor SNE św. Jakuba w archidiecezji przemyskiej – takie wydarzenia są nam potrzebne abyśmy otwierali się na Ducha Świętego, napełniali Nim a potem wracali do swoich rodzin, społeczności i tam ewangelizowali, przemieniali rzeczywistość wokół nas. Jeśli nie będziemy „rozpaleni Duchem” to o własnych siłach nie damy rady, bez Mocy Jego Ducha Kościół nie będzie Chrystusowy tylko nasz ludzki .”

Zaskoczeniem dla niektórych było, że to wydarzenie zgromadziło tak wiele rodzin i osób w każdym wieku z całej diecezji. „Wspaniała atmosfera, czuć jakby Duch Święty unosił się nad Skansenem i naszym miastem i nas jednoczył”, dzieliła się jedna z uczestniczek. „I taki był właśnie jeden z celów tego koncertu – podkreśla jego inicjator i pomysłodawca ks. Dominik Długosz- Żeby być razem, nie ważne czy to dzieci, młodzież czy dorośli – RAZEM”. Czyż takie właśnie nie było pragnienie Jezusa: „Aby wszyscy byli jedno”…

Niedzielny koncert to kolejna inicjatywa Stowarzyszenia „Rozpaleni Duchem” i parafii Przemienienia Pańskiego w Sanoku. Honorowego Patronatu wydarzeniu udzielił Metropolita Przemyski ks. arcybiskup Adam Szal.

Ewelina Krauze