„Podkarpackie wędrówki” – Mury na wzgórzu
W kolejnym odcinku audycji „Podkarpackie wędrówki” informujemy Państwa o najnowszym odkryciu archeologicznym przy „murach na wzgórzu”. O czym mowa ? Już wyjaśniamy…
Już w X wieku na wzgórzu Świętego Mikołaja w Jarosławiu znajdował się gród obronny, który obejmował osadę o charakterze rzemieślniczo-handlowym. Później w tym miejscu powstała pierwsza świątynia Jarosławia pod wezwaniem Świętego Mikołaja. Z powodu ograniczenia przestrzennego Jan z Tarnowa dokonał relokacji grodu na przeciwległe wzgórze Świętego Michała, gdzie z czasem powstała Kolegiata oraz Kolegium Jezuickie, a ostatecznie zapoczątkowano tam rozwój miasta. Na wzgórze Świętego Mikołaja w 1611 roku Księżna Anna Ostrogska sprowadziła Siostry Benedyktynki. W 1614 roku rozpoczęto budowę murowanej świątyni oraz zespołu klasztornego wraz z umocnieniami. Mury obronne Opactwa Benedyktynek w Jarosławiu ocalały przez różne dzieje historii i stanowią wyjątkową atrakcję turystyczną miasta.
To właśnie te mury sukcesywnie od paru lat remontowane odkrywają swoje tajemnice, jak choćby wydobyte przed dwoma dniami kafle ceramiczne z XVII wieku z przedstawieniem aniołków putto, wykopane przez Panią Monikę Broszko – archeologa nadzorującego przebieg prac budowlanych na terenie Jarosławskiego Opactwa.