Czy w muzeum, które mieści się w pałacu Książąt Lubomirskich można odnaleźć wnętrza izby wiejskiej należącej do bogatego chłopa? Oczywiście, że tak! Takie rzeczy są możliwe do zobaczenia w Muzeum w Przeworsku w Zespole Pałacowo-Parkowym, do którego zapraszamy w najnowszym odcinku audycji „Podkarpackie wędrówki”.

 Ekspozycja etnograficzna Muzeum w Przeworsku poprzez aranżację wnętrz i wyposażenie licznymi eksponatami przenosi każdego zwiedzającego do przeworskiej wsi sprzed ponad 100 lat.

Nasze zwiedzanie rozpoczynamy od alkierza – izby służącej do wypoczynku, w której znajdują się skrzyniowa ława do spania (ślabanek), skrzynia wianna, kolebka, zawieszona pod sufitem „galeria” oleodruków oraz pięknie zdobiony kredens.

Następnie przechodzimy do pomieszczenia o charakterze gospodarczym, łączącym cechy komory i sieni, w którym zaskakuje ilość zgromadzonych sprzętów służących przy codziennej pracy: maselnice, żarna, żelazka itp.

Równie bogato i różnorodnie prezentuje się kolekcja strojów ludowych począwszy od wieku XVIII do pocz. XX w.

Uzupełnieniem ekspozycji działu są zbiory starej fotografii oraz zasoby archiwum muzealnego udostępniane wszystkim zainteresowanym do celów naukowo-badawczych.

Zapraszamy do wysłuchania radiowej wędrówki podczas, której oprowadzi nas Pani Katarzyna Ignas – kustosz muzealny, etnograf w Dziale Historyczno-Etnograficznym.

Zaprasza

Andrzej Kuca