W świątyniach na świecie rozbrzmiało radosne „Alleluja”. Liturgią Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę rozpoczęły się obchody świąt zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Uroczystej celebracji Liturgii Wigilii Paschalnej w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu, 8 kwietnia 2023 r., przewodniczył bp Krzysztof Chudzio, biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej.

Wieczorną modlitwę rozpoczął obrzęd poświęcenia ognia przed wejściem do przemyskiej katedry, od którego zapalony został Paschał – symbol Chrystusa Zmartwychwstałego. Następnie symbolicznie wyrzeźbiony został na nim krzyż, litery A i Ω oraz cyfry bieżącego roku, a na końcu wbito specjalne gwoździe.

Następnie w procesji ze światłem wierni usłyszeli trzykrotnie słowa: „Światło Chrystusa”. W tym czasie świątynia rozbłysła światłem lamp, a wierni mogli zapalić od Paschału przyniesione świece.

Tradycyjnie po procesji odśpiewano Orędzie Wielkanocne, a wierni mogli wysłuchać nieco dłuższej niż zwykle Liturgii Słowa, w której przypomniano historię zbawienia od stworzenia świata, aż po Ewangelię o Zmartwychwstaniu Jezusa.

Podczas homilii bp Krzysztof Chudzio mówił, że Liturgia Słowa prowadzi nas do odkrywania tajemnicy zbawienia. – Sakramentalna moc liturgii pozwala nam przekroczyć czas i uzdalnia nas do tego, aby tu i teraz zaktualizowały się w nas te tajemnice nowego stworzenia.

Kaznodzieja zwrócił uwagę wiernych, że wielkosobotni wieczór jest czasem paschalnej tajemnicy Chrystusa. – Wielkanoc. Święto świąt. Tej właśnie nocy śmierć zwarła się z życiem. Chrystus skruszywszy więzy śmierci, jako zwycięzca wyszedł z otchłani.

Bp Chudzio apelował, by w te święta nie być tylko kontynuatorami tradycji, bo to grozi wyrzuceniem Jezusa z obowiązujących praw, z życia społecznego. Zauważył, że już dzisiaj widzimy konsekwencje takich postaw. – Jak u Piłata, kwestionowana jest prawda. A więc nie to co mówi Bóg jest prawdą, ale to co pasuje człowiekowi w danej chwili. A wszystko po to, by zawładnąć ludzkimi umysłami.

Jak mówił hierarcha, ważne jest, aby w te święta poznać i przyjąć do naszego życia to wszystko, co Bóg już dla nas uczynił. – W praktyce będzie to polegać na tym, abyśmy całym sercem, całym swoim wnętrzem, całym duchem mocno uwierzyli, że Chrystus zmartwychwstał nie dla siebie, ale dla naszego usprawiedliwienia.

Po zakończonej homilii, śpiewem litanii do Wszystkich Świętych rozpoczął się obrzęd błogosławieństwa wody i odnowienia przez wiernych przyrzeczeń chrzcielnych.

Jak zawsze, liturgia Wigilii Paschalnej była dla całego ludu Bożego przypomnieniem znaczenia tej ważnej nocy. Tego, że Jezus przez swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie zwyciężył i także dzisiaj zwycięża śmierć i grzech.