WIELKI PIĄTEK: Liturgia Męki Pańskiej w Bazylice Grobu Bożego w Przeworsku
W Wielki Piątek, 7 kwietnia 2023 r., w naszych świątyniach gromadziliśmy się, aby podczas liturgii podjąć refleksję nad krzyżem i śmiercią Jezusa Chrystusa. To corocznie nabożeństwo nabiera wymownego i szczególnego charakteru w Sanktuarium Grogu Bożego w Przeworsku.
Tegorocznej liturgii Męki Pańskiej w przeworskiej bazylice przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal.
– Po raz kolejny przychodzimy, aby opatrzeć na krzyż – mówił w homilii abp Szal. Jak zaznaczył, wizerunek umęczonego Chrystusa jest wyrazem naszej wiary i wielkiej miłości Boga do ludzi.
– W przeworskiej bazylice patrzymy na wizerunek Chrystusa, który jest przez wieki omadlany i pewnie czasem zastanawiamy się jakie myśli towarzyszyły artyście skoro wykonał tak piękne dzieło – mówił kaznodzieja spoglądając na krzyż.
Metropolita Przemyski zaprosił wiernych do refleksji nad sercem Jezusa. – Przebite serce to szczególny znak i symbol, który ciągle jest aktualny. Potrzebujemy serca, potrzebujemy ludzi z sercem.
– W Liturgii Męki Pańskiej przychodzimy do serca Jezusowego – kontynuował hierarcha. – Przychodzimy zgodnie z Jego zaproszeniem: „Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście”. Przychodzimy w bieżącym roku, w roku szczególnym kiedy to w naszej przemyskiej archidiecezji od września rozpocznie się peregrynacja wizerunku Najświętszego Serca Pana Jezusa. Chcemy się uczyć od serca, chcemy się uczyć od Jezusa, chcemy popatrzeć na to serce i zadać sobie pytanie jakie ono jest?
Abp Szal mówił, że serce Jezusa wzywa nas do miłości. – Chciejmy drodzy siostry i bracia tak jak Jan i Maryja wytrwać przy krzyżu mimo wszystko. Wytrwać przy krzyżu i być uczniami Chrystusa – apelował.
Metropolita Przemyski kilkukrotnie zapraszał do zaufania sercu Jezusa, nawet w czasach niepokoju i niepewności, które dziś przeżywamy w obliczu trudnych wydarzeń na świecie, przede wszystkim wojny na Ukrainie.
Po homilii została odśpiewana uroczysta Modlitwa Powszechna, w której oprócz tradycyjnych dziesięciu wezwań dodano specjalną modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie i o zakończenie wojny.
Istotnym punktem liturgii było przyniesienie do ołtarza krzyża, jego odsłonięcie i adoracja. Z kolei po zakończeniu liturgii odbyła się procesja przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Bożego. W Przeworsku ma ono niezwykły charakter, ponieważ największym skarbem przeworskiej bazyliki jest kaplica Bożego Grobu.
Budowę kaplicy rozpoczął w 1697 r. prepozyt konwentu przeworskiego bożogrobców ks. Franciszek Chodowicz. Kaplica została konsekrowana w 1727 r. i od tego roku Przeworsk stał się drugim, obok znanego już w średniowieczu Miechowa, sanktuarium Świętego Grobu w Polsce.