Wieczorem w Niedzielę Palmową, 2 kwietnia 2023 r., gdy przypadała 18. rocznica śmierci św. Jana Pawła II w Przemyślu na Placu Niepodległości przy pomniku Papieża Polaka licznie zgromadzili się mieszkańcy miasta i okolic, aby zamanifestować swoje przywiązanie i uznanie dla nauczania Karola Wojtyły.

Czuwanie przygotowało Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej na czele z ks. Marcinem Wilkiem, a w spotkaniu wziął udział bp Krzysztof Chudzio.

Biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej przypomniał okoliczności powstania pomnika św. Jana Pawła II w Przemyślu. – Jesteśmy tymi, którzy chcą kontynuować jego myśl, chcą ją realizować w życiu. Jaka jest to myśl? Przypominam sobie wydarzenia z odsłonięcia tego pomnika przy którym jesteśmy. Wtedy ktoś powiedział, że nie widać twarzy Jana Pawła II. Ale odpowiedź była natychmiastowa, że twarzą papieża jest biblia, która pokazuje. To on jest tym, który głosił te prawdy zawarte w biblii i te prawdy ciągle nie tylko nas obowiązują, ale inspirują do pięknego i szlachetnego życia – apelował hierarcha.

Biskup Chudzio wyraził też uznanie za zorganizowanie czuwania modlitewnego. – Cieszymy się z tego spotkania, dzisiaj także dziękujemy tym wszystkim, którzy zainspirowali i dzisiejsze spotkanie, które jest świadectwem trwania przy prawdach głoszonych przez św. Jana Pawła II, jak i też tym, którzy inspirowali wcześniejsze spotkania. Chcemy dziś nie tylko manifestować przywiązanie do tych prawda, ale chcemy aby te prawdy stały się bardziej naszymi, bardziej zapadały nam w serce. A ponieważ są to prawdy biblijne to jest to Słowo Żywego Boga. A Słowo Żywego Boga przemienia człowieka, umacnia i prowadzi – zaznaczył hierarcha.

Podczas czuwania uczestnicy usłyszeli archiwalne nagrania przemówień papieskich skierowanych do Polaków, zaśpiewali „Barkę” i pieśń „Abba Ojcze”, które tak umiłował polski papież. Na koniec została odmówiona litania za wstawiennictwem św. Jana Pawła II.

Na zakończenie czuwania przy przemyskim pomniku papieża bp Krzysztof Chudzio podziękował wszystkim za obecność i wspólną modlitwę. – Bardzo wzruszający jest ten widok was wszystkich tutaj. Wzruszający dlatego, że jesteśmy tutaj z własnej woli. Organizatorzy mówią, że to Duch Święty nas tu przyprowadził i rzeczywiście tak jest, bo Boży Duch kieruje nas zawsze ku prawdziwe. Chcemy tę prawdę realizować w swoim życiu – powiedział biskup i zaznaczył, że piękno tego wydarzenia polega na tym, że głównymi organizatorami spotkania były osoby świeckie.

Jest to inicjatywa świecka. My jako duchowni nie chcemy sobie zawłaszczać św. Jana Pawła II. On jest świętym Kościoła powszechnego, nas wszystkich, a więc i świeckich, i duchownych. Jest też świętym Polski całej, dlatego to całe dziedzictwo jest własnością nas wszystkich i chcemy je nie tylko przechowywać, ale żyć tym słowem, myślą i czynami które św. Jan Paweł II wskazywał i nadal wskazuje – dodał.

Hierarcha zachęcał też, aby zacząć realizować nauczanie polskiego papieża w swoim życiu. – Ale nie na zasadzie wrogości do kogokolwiek, ale wsłuchani w te prawdy chcemy czynić w miłości piękno na ziemi i tym pięknem pociągać innych, którzy może nie dostrzegają tego piękna, albo w jakiś sposób nie potrafią przezwyciężyć siebie. Żyjmy tak, abyśmy naśladując ten przykład św. Jana  Pawła II byli przewodnikami ku temu, co jest sensem naszego życia. A przecież sensem jest zbawienie – apelował bp Chudzio.


Relację z papieskiego czuwania w Przemyślu, w 18 rocznicę śmierci św. Jana Pawła II można było usłyszeć na antenie Radia FARA w poniedziałek, 3 kwietnia 2023 r., w programie „W rytmie wydarzeń„.