W niedzielę, 5 marca 2023 r., w wieku niespełna 72 lat zmarł ks. prał. Stanisław Janusz, emerytowany proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Dynowie. 8 marca odbył się jego pogrzeb.

Ks. prał. dr Stanisław Janusz urodził się 3 kwietnia 1951 r. w Starej Dąbrowie k. Słupska. Po ukończeniu studiów w przemyskim WSD, przyjął święcenia kapłańskie 5 czerwca 1977 r. w Przemyślu. Pracował jako wikariusz w Górnie k. Rzeszowa, Rzeszowie (pw. MB Różańcowej), Żołyni i Rzeszowie (pw. NSPJ). Pełnił funkcję proboszcza w Cisnej (1986-1988), w Pawłosiowie (1993-1995) oraz w Dynowie (1995-2021). Studiował w Lublinie i w Rzymie. Przez kilka kadencji był dziekanem dekanatu dynowskiego. Odznaczony przywilejem EC. W 2003 r. został włączony do grona honorowych, a w 2012 r. do grona gremialnych kanoników Przeworskiej Kapituły Kolegiackiej. (źródło: przemyska.pl)

Uroczystości pogrzebowe zmarłego kapłana rozpoczęła eksporta we wtorek, 7 marca 2023 r. w kościele parafialnym w Dynowie.

Mszy Świętej przewodniczył bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej, z kolei homilie wygłosił ks. Stanisław Borkowski, wicedziekan dekanatu Dynów.

Kaznodzieja dziękował za dar kapłaństwa, który otrzymał zmarły kapłan i którym dzielił się z innymi. – Tu, przy tej trumnie, dziękujemy za ręce z hostią podczas Mszy Świętej. Za ręce, które podawały Chrystusa podczas Komunii Świętej. Za ręce, które błogosławiły. Za ręce, które czyniły tak wiele dobra.

Ks. Borkowski zwrócił także uwagę na miłość śp. ks. prał. Stanisława Janusza do parafii i do świątyni, o którą dbał przez wiele lat swojej posługi w Dynowie. – Ta świątynia była twoim najważniejszym domem, najważniejszym miejscem. Dom, w którym jest obecny Bóg. Byłeś tu często, nie tylko z racji Mszy Świętej, ale także by przyjść i pomodlić się, by doglądnąć i zobaczyć co jeszcze jest do zrobienia.

Centrum uroczystości pogrzebowych była uroczysta Msza Święta, której w środę – 8 marca 2023 r., przewodniczył abp Adam Szal.

Metropolita Przemyski wspominając zmarłego księdza przypomniał, że przez całe swoje kapłańskie życie był on zauroczony tajemnicą jedności Kościoła. – Poprzez studia zastanawiał się nad tym co czynić, aby ta jedność Kościoła według zamiarów Chrystusa zapanowała. Był nie tylko niezwykłym teologiem, ale także kapłanem, który jednał ludzi z Bogiem poprzez sakramenty.

Homilię podczas pogrzebu wygłosił kolega kursowy śp. ks. prał. Stanisława Janusza, ks. Józef Galant. Mówił, że zmarły kapłan w swoim życiu dochował wierności prawu Bożemu i Kościołowi. – W tej prawości postępowania oderwał wielu od grzechu. Jego wiedza pomagała innym i u niego szukali rozwiązania w problemach i trudnych sytuacjach.

Kaznodzieja podkreślił także związek ks. Stanisława Janusza z Dynowem, który stał się jego małą Ojczyzną. – W 1995 r. został wysłany do objęcia pracy duszpasterskiej w tym kościele, w tym mieście i tutaj ponad ćwierć wieku pracował – mówił ks. Galant przypominając, że dbając o świątynię, szczególnie ukochał Kościół żywy. – Jakże chętnie rozmawiał o tej pracy duszpasterskiej: „Słuchaj, ja mam tyle grup parafialnych”. Miał nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca. Bardzo sobie cenił spotkania z nauczycielami.

Na zakończenie Mszy Świętej pogrzebowej parafianie, przyjaciele i przedstawiciele różnych grup żegnali śp. ks. prał. Stanisława Janusza, dziękując mu za jego życie, posługę i otwartość na drugiego człowieka.

Głos zabrali: Paweł Pawłowski, przedstawiciel Rady Parafialnej, Halina Cygan, przedstawicielka placówek oświatowych i dyrektor ZSZ w Dynowie, o. Andrzej Chorążykiewicz, przedstawiciel wspólnoty krajanów dynowskich, Zygmunt Frańczak, burmistrz Dynowa oraz ks. Norbert Podhorecki, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Dynowie.

Po zakończonej modlitwie w świątyni, trumna z ciałem śp. ks. prał. Stanisława Janusza, emerytowanego proboszcza parafii pw. św. Wawrzyńca w Dynowie została odprowadzona i złożona na terenie cmentarza komunalnego.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci!