21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To okazja, by zadbać o język jako dziedzictwo kulturowe, ale też by zwracać uwagę na jego poprawne używanie.
Podczas wtorkowej audycji z cyklu „W rytmie wydarzeń”, 21 lutego 2023 r., o tym jak dbać o język ojczysty, w jaki sposób uczyć się poprawnie korzystać z języka polskiego i czy jak się odnieść do ciągłych zmian językowych rozmawialiśmy z przedstawicielami społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Przemyślu.
Przy radiowym mikrofonie gościliśmy dyrektor szkoły Monikę Lach, a wraz z nią nauczycieli i uczniów.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Data obchodów nawiązuje do tragicznych wydarzeń z 1952 roku, kiedy to pięciu studentów uniwersytetu w Dhace (Bangladesz) zginęło podczas demonstracji. Jej celem była walka o nadanie językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Ostatecznie cel ten osiągnięty został w 1956 r., a zabici studenci zostali uhonorowani przez swoich rodaków.
Podstawowym założeniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest ochrona różnorodności językowej, ponieważ coraz więcej języków zanika. Głównymi przyczynami są migracje społeczne, wymieranie narodów czy nadużywanie wyrazów obcojęzycznych. Dla Polaków powinno być to ważne wydarzenie, ponieważ nasz język jest wyjątkowy i piękny, choć niezwykle trudny. Trzeba więc go pielęgnować, a Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest do tego dobrą okazją.