PRZEMYŚL: 83. rocznica pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir
W piątek, 10 lutego 2023 r., w Przemyślu odbyły się uroczystości upamiętniające 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir. Dla Sybiraków z Przemyśla i powiatu przemyskiego to ważna data, gdyż tego dnia z przemyskich Bakończyc wyruszył transport z mieszkańcami naszego regionu.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. koncelebrowaną w kościele pw. św. Trójcy, której przewodniczył bp Krzysztof Chudzio, potomek Sybiraków. Hierarcha wygłosił również okolicznościową homilię.
Biskup przypomniał, że w taką rocznicę potrzeba dwóch słów: pamięć i świadectwo. – Pamięć przechowywana w sercach zesłanych na Sybir, na nieludzką ziemię. Nieludzką, bo zdominowaną przez ludzi bez honoru, bez ludzkich odruchów. Pamięć przechowywana i przekazywana przez tych, którzy w wielkim szacunku i pełni podziwu dla ofiar usłyszeli o okropnościach zgotowanych przez nieludzki system, przez złych ludzi i tak naprawdę przez cyników wobec Bożych przykazań – mówił bp Chudzio.
Z kolei skupiając się na wartości świadectwa hierarcha zauważył, że bezpośrednich świadków tych strasznych wydarzeń z dziejów naszej historii jest coraz mniej. – Ale są świadkowie, którzy tę prawdę usłyszeli i chętnie przekazują dalej w słowie, w książce, także w różnego rodzaju historycznych rekonstrukcjach. Świadectwo o bohaterach jest konieczne aby trwać w korzeniach bez których wszystko popada w kompletną ruinę – dodał kaznodzieja.
Bp Krzysztof podzielił się także swoją rodzinną historią, gdy w bydlęcych wagonach była wywożona na Syberię jego babcia i jako niemowlę, jego mama. – Tak przydarzyło się jednej matce, że dziecko praktycznie zamarzło. Wydawać by się mogło, że przestało oddychać. Pilnujący transportu żołdak kiedy zauważył, to natychmiast postanowił zabrać i wyrzucić dziecko. Ale Katarzyna, wiedziona jakimś matczynym instynktem, wiarą w Bożą Opatrzność, nie pozwoliła sobie wyrwać dziecka. W ferworze tej niezwykłej szarpaniny dziecko nagle złapało oddech. Udało się je ocucić i uratować. Owa odważna matka to była moja babcia, a kilkumiesięczna wtedy dziewczynka to jest moja mama – dał świadectwo biskup Chudzio.
Po zakończonym nabożeństwie zostały zapalone znicze pod tablicą pamięci umieszczoną w arkadii kościoła, a następnie w przemarszu uczestnicy uroczystości przeszli wzdłuż Sanu przed pomnik Zesłańcom Sybiru i Ofiarom Katynia.
Tam został odegrany Hymn Sybiraków, a Teresa Paryna, przemyska poetka, odczytała napisany na tę okoliczność wiersz pt. „W rocznicę zsyłki Polaków na Sybir”. Postanowieniem Prezydenta RP członkini przemyskiego oddziału Związku Sybiraków, Maria Skrzypczyk, została odznaczona Krzyżem Zesłańców Sybiru. Na zakończenie uroczystości zostały złożone kwiaty i zapalono znicze wywiezionym.
W poniedziałek, 13 lutego 2023 r., w programie „W rytmie wydarzeń” została wyemitowana krótka relacja z tego ważnego patriotycznego wydarzenia.