WARSZAWA: Konferencja prasowa przed Dniem Chorego
Przed nami 31. Światowy Dzień Chorego, który obchodzić będziemy w sobotę, 11 lutego. Dzień ten poprzedziła konferencja prasowa w Narodowym Instytucie Kardiologii im. Stefana kard. Wyszyńskiego w Warszawie-Aninie.
Celem konferencji prasowej, która odbyła się 8 lutego 2023 r., było ukazanie, że Dzień Chorego jest okazją do wielu refleksji, m.in. dotyczących relacji lekarz-pacjent, czy towarzyszenia pacjentowi w chorobie i powrocie do zdrowia.
Przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński zauważył, że Ojciec Święty odwołuje się w orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Chorego do dokumentu Fratelli tutti oraz posługuje się przypowieścią o dobrym Samarytaninie. – Papież chce nam pokazać, jak ważny jest każdy, kto towarzyszy drugiemu człowiekowi, zwłaszcza w trudnych sytuacjach. Człowiek chory przeżywa pewną niemoc i chodzi o to, kto tej niemocy jest w stanie zaradzić – zaznaczył.
W konferencji prasowej w Warszawie uczestniczyli także specjaliści, przedstawiciele Służby Zdrowia.
Dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego prof. Łukasz Szumowski zwrócił uwagę na relację między lekarzem a pacjentem, która jest kluczową formą terapii. On także powrócił do papieskiego orędzia. – Jest to sygnał dla nas wszystkich jako lekarzy, że mamy przed sobą chorego, cierpiącego człowieka, i nie powinno mieć dla nas znaczenia czy jest on grzesznikiem czy świętym. Mamy mu pomóc – podkreślił.
Kierownik Zakładu Farmakologii Wydziału Medycznego Collegium Medicum UKSW oraz konsultant wojewódzki ds. neurologii prof. Adam Kobayashi mówił o tym, że bezbronność chorego jest apelem o spotkanie z profesjonalizmem i empatią. – Ta bezbronność wynika z tego, że osoba chora to osoba cierpiąca, która odczuwa lęk i która jest zdezorientowana – przyznał. – Mamy do czynienia z człowiekiem, który cierpi. To, czego uczymy naszych studentów, to empatia, czyli współodczuwanie. Musimy wczuć się w obawy pacjenta – zaznaczył prof. Kobayashi.
Proces walki i powrotu do zdrowia to także zaangażowanie bliskich i towarzyszenie. Z pomocą przychodzą tu także stowarzyszenia pacjenckie, które według Jarosława Cyryngera ze Stowarzyszenia Transplantacji Serca im. prof. Zbigniewa Religi, mają rolę terapeutyczną. – Należy ujednolicić sposób pomocy pacjentom, czyli chodzi o to, aby było jak najwięcej rozmów, jak najwięcej odwoływania się do własnych doświadczeń – podkreślił.
Na zakończenie konferencji prasowej do kaplicy Instytutu Kardiologii zostały wprowadzone relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i św. ks. Alojzego Orione.
Przypadający w sobotę, 11 lutego 2023 r., 31. Światowy Dzień Chorego przebiegać będzie pod hasłem: „Współczucie jako synodalna realizacja uzdrowienia”. Święto to zostało ustanowione przez św. Jana Pawła II w 1992 r.