27 stycznia przypada rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady KL Auschwitz. Na pamiątkę tego wydarzenia od 2005 roku obchodzimy na całym świecie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Święto nie tylko oddaje cześć pomordowanym, ale jest również apelem o przeciwdziałanie jakimkolwiek formom negacji Holokaustu. Zwraca uwagę na potrzebę edukacji i pamięci, aby zapobiec takim wydarzeniom w przyszłości.

Wzgórze św. Mikołaja w Jarosławiu, to miejsce gdzie niemieccy oprawcy zorganizowali obóz przejściowy i areszt Gestapo, w którym przetrzymywano głownie więźniów politycznych. Z powodu wysokiego obwarowania oraz gęstej roślinności, urządzono na tym terenie miejsce straceń.

W Jarosławskim Opactwie uczczono pamięć zamordowanych pod murem w miejscu straceń.

Symboliczne znicze oraz wiązanki złożyli m.in. : prof. UR – Wacław Wierzbieniec, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego – Anna Huk, wicestarosta jarosławski – Mariusz Trojak oraz zastępca burmistrza Jarosławia – Dariusz Tracz, p.o. dyrektora Muzeum Kamienicy Orsettich – Konrad Sawiński, rektor kościoła pw. Św. Mikołaja i św. Stanisława – ks. Marek Pieńkowski a także delegacje społeczności Izraelskiej z USA, Izraela i Ukrainy.

Zapraszamy do wysłuchania relacji z obchodów wydarzenia w ramach audycji „W rytmie wydarzeń”, emitowanej na antenie Radia FARA w dniu 30 stycznia 2023 roku.