13 grudnia 1981 r. to czarna karta w najnowszej historii Polski – mówił dr Rafał Leśkiewicz na antenie Radia FARA w dniu 41. rocznicy wprowadzenia w kraju stanu wojennego.

Stan wojenny wprowadzony w Polsce w 1981 r. był decyzją niezgodna z Konstytucją Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W trakcie jego trwania internowano ponad 10 tys. działaczy NSZZ „Solidarność”.

Pamiętając o ofiarach tego tragicznego czasu pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej po raz kolejny zapraszają do włączenia się w kampanię społeczną „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. W ramach akcji o godz. 19:30 należy zapalić świecę i ustawić ją przy oknie.

Kampania nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

Po raz kolejny IPN proponuje tez możliwość zapalenia wirtualnej świecy na stronie internetowej swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.

O pamięci czasu stanu wojennego w Polsce i szczegółach kampanii społecznej „Zapal Światło Wolności” mówił w programie „W rytmie wydarzeń” – we wtorek, 13 grudnia 2022 r. – dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy IPN.