W ramach cotygodniowej audycji „Podkarpackie wędrówki”  kontynuujemy zwiedzanie Przeworskiego Zakonu Bernardynów.

Zespół klasztorny oo. Bernardynów w Przeworsku jest gotyckim kompleksem budynków powstałych głównie w XV w. Został ufundowany w 1461 r. przez właściciela Przeworska, marszałka wielkiego koronnego Rafała Jarosławskiego. W pocz. XVI w. klasztor został ufortyfikowany i włączony do systemu obronnego miasta. W ten sposób klasztor przeworski stał się ważną fortecą w okolicy.

Konwent w Przeworsku był również ważnym ośrodkiem życia religijnego przez słuchanie spowiedzi, kazania, czy posługę chorym. Wzmagająca się tu cześć do Św. Antoniego doczekała się nie tylko pięknego obrazu pędzla mistrza Lekszyckiego, ale i osobnego ołtarza w kościele. Z czasem zawiązały się liczne bractwa jak np. bractwa Św. Anny i Paska, Św. Franciszka oraz rozwinął się tu kult łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Pocieszenia – pierwotnie Matki Bożej Królowej Nieba – sięgający swym początkiem 1613 roku.

Patronką świątyni oraz parafii jest Św. Barbara z Nikomedii.

Zapraszamy do wysłuchania drugiej części audycji „Podkarpackie wędrówki” z Zespołu Bernardynów w Przeworsku, po którym oprowadzą nas O. Erwin Ceklarz – gwardian klasztoru, proboszcz parafii oraz Szymon Wilk – historyk, adiunkt muzealny Muzeum w Przeworsku.

Do słuchania zaprasza

Andrzej Kuca