Przeważająca większość zatruć tlenkiem węgla – potocznie nazywanym czadem, ma miejsce w sezonie grzewczym. Dlatego ważne jest, aby w tym właśnie okresie podejmować działania ograniczające lub nawet całkowicie eliminujące ryzyko zatrucia tym gazem. 

Dlatego, o tym jakie są źródła wydobywania się tego gazu i jak się chronić przed zatruciem czadem na naszej antenie opowiedział nam mł. bryg. Marcin Lachnik, komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Przeworsku.

Dlaczego tlenek węgla jest niebezpieczny?

Wszyscy wiemy, że do życia potrzebujemy tlenu. Tlenek węgla  wiąże się z hemoglobiną podobnie jak tlen. Problemem jest jednak to, iż wiąże się z nią 250 razy łatwiej niż tlen. Jeśli w naszym organizmie znajduje się pewna ilość tlenku węgla, cząsteczki tlenu nie będą miały możliwości dotarcia do komórek z pomocą hemoglobiny, bo ta transportować będzie wyłącznie tlenek węgla. Stąd nasz organizm jest nie dotleniony.

Jak rozpoznać zatrucie tlenkiem węgla?

Objawami zatrucia tlenkiem węgla są: ból głowy, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi i świadomości. Mogą wystąpić również zaburzenia rytmu serca czy takie objawy niedokrwienia mięśnia sercowego jak ból wieńcowy czy trudności w oddychaniu. Nagła utrata przytomności, szczególnie przez osobę znajdującą się w pomieszczeniu z piecem gazowym jest bezpośrednim zagrożeniem życia.

Jak postępować?

W sytuacji, rozpoznania zatrucia tlenkiem węgla, powinniśmy natychmiast wyłączyć dopływ gazu do pieca gazowego, otworzyć wszystkie okna w mieszkaniu oraz usunąć poszkodowanego ze strefy niebezpiecznej. Pamiętajmy, że tlenek węgla jest niebezpieczny także dla nas!!! Należy wezwać pogotowie ratunkowe, które zostanie wysłane na miejsce wraz z oddziałem straży pożarnej. Wezwanie służb jest niezwykle ważne, ponieważ odtrutką na tlenek węgla jest tlen, w który wyposażony jest każdy zespół pogotowia ratunkowego i straży pożarnej.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Koniecznie zaopatrz się w czujnik tlenku węgla! Może on uratować życie Tobie, jak i Twojej rodzinie.