KROSNO: Inauguracja całodziennej adoracji u oo. Franciszkanów
We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, 7 października 2022 r., w franciszkańskiej parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krośnie uroczyście zainaugurowano całodzienne adoracje Najświętszego Sakramentu.
Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Adam Szal, a obecny był także o. Marian Gołąb, Prowincjał Krakowskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych.
– Bardzo różne tytuły nadajemy. W Krośnie dzisiaj wspominamy Matkę Najświętszą, jako Królową Różańca Świętego, a także zgodnie z Jej tytułem, który został nadany przy okazji koronacji jako Obrończyni Wiary, modlimy się o to, aby wiara przetrwała w tych trudnych czasach. Modlimy się także w tym szczególnym czasie, jaki przeżywamy o dar pokoju w myśl franciszkańskiego zawołania „pokój i dobro”. Chcemy, by ten pokój zapanował między ludźmi, między narodami, żeby ustały wojny. Chcemy, także aby ten pokój zapanował w naszych sercach – mówił we wstępie metropolita przemyski.
Z kolei w okolicznościowej homilii abp Szal zwrócił uwagę na modlitwę różańcową. – Różaniec jest pewnego rodzaju okazją do kontemplacji poszczególnych tajemnic zbawienia, choćby przez kilka minut poświęconych na odmawianie „Pozdrowienia anielskiego” czy modlitwy „Ojcze nasz” i „Chwała Ojcu”. Wiele razy przychodzimy także do różnych katolickich świątyń, gdzie znajdujemy obraz Matki Bożej z Jezusem na ręku. Tak jak choćby tu w Krośnie. Wtedy próbujemy odczytać jakie przesłanie płynie z tych wizerunków maryjnych – powiedział kaznodzieja. Tym głównym przesłaniem jest fakt, że najważniejszy jest Chrystus, a Maryja jest Tą, która pokazuje drogę do Chrystusa i do zbawienia.
– Maryja chce nas przyciągnąć do swojego Syna i umocnić nas w tym trwaniu w wierze. Tak, jak choćby tu, w tej świątyni przy obrazie Matki Bożej Obrończyni Wiary – zapewniał hierarcha. – Chcemy poznać tę tajemnicę Jej miłości do Syna, Jej miłości do nas. Chcemy poznać tę tajemnicę naszej wiary, przyjąć i żyć tą tajemnicą – dodał przypominając, że to wszystko zawarte jest w poszczególnych częściach różańca świętego.
Metropolita przemyski zachęcał, by w dniu wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej dziękować Bogu za włączenie Jej w plan zbawienia. – Dziękujemy za ten Jej testament, który ciągle jest aktualny: „zróbcie wszystko, cokolwiek Syn mój wam powie” – mówił kaznodzieja. – A Jej Syn poleca nam wszystkim brać udział w Ostatniej Wieczerzy. Tej przed wiekami, ale także tej, która dokonuje się w każdej Mszy świętej – dodał.
Arcybiskup podkreślił, że Matka Najświętsza jest Mistrzynią ludzkiego podróżowania w celu rozpoznania wiary, szczególnie tej w obecność Chrystusa pod postacią chleba. – Ona uczy nas takiej postawy szczególnej, którą jest uwielbienie. Stąd też gdy dzisiaj rozpoczynamy w pewien sposób uwielbienie tajemnic Bożych, które będziemy dokonywać na klęczkach przed Chrystusem wystawionym w Najświętszym Sakramencie, chcemy wielbić te tajemnice wiary – mówił metropolita przemyski.
– Zapewne ci, którzy będą przychodzić adorować Chrystusa obecnego pod postacią chleba nie raz będą brali do ręki różaniec. To dobry znak, bo chcemy patrzeć na Eucharystię także w perspektywie innych tajemnic zbawienia. Tych radosnych, światła, tych bolesnych i chwalebnych – dodał. – Tajemnice te, jak mówi Maryja w swoim hymnie „Magnificat”, to znak Bożego Miłosierdzia i znak tej łaski, o którą trzeba prosić: łaski wiary i pokoju – dodał.
Na zakończenie abp Szal poprosił zebranych w krośnieńskim kościele oo. Franciszkanów, aby na całodziennej adoracji modlili się oczywiście w intencji umocnienia wiary i o nowe powołania do służby w Kościele. – Ale ja bym także proponował, żebyśmy modlili się o pokój. Tak się przecież składa, że franciszkanie rozeszli się po całym świecie od XIII wieku, idąc tym orędziem ewangelicznego pokoju i dobra. Może właśnie tu, w Krośnie, dobrze by było byśmy w sposób szczególny modlili się o pokój tak bardzo zagrożony na płaszczyźnie dzisiejszego świata – dodał podkreślając, że to właśnie Serce Maryi jest pełne wewnętrznego pokoju, którego potrzebuje świat, narody i ludzkie serca.
– Nie pomogą w zaprowadzeniu pokoju zbrojenia, dobrobyt materialny, takie czy inne układy polityczne. Jeżeli nie będzie tego pokoju w sercach to stanie się to, co stwierdził kiedyś papież Benedykt XVI będąc w Bundestagu przed swoimi rodakami mówiąc, że jeżeli nie będzie w sercach ludzi pokoju to ludzie staną się bandą złoczyńców – dodał i zachęcił do ofiarnej, gorliwej i owocnej modlitwy o pokój.
– Niech dla każdego, kto spotka się tutaj, w tej franciszkańskiej świątyni na Mszy świętej, czy też na adoracji Najświętszego Sakramentu to przesłanie „Idźcie w pokoju Chrystusa” będzie zobowiązanie, by ten pokój swój w sercu, osiągnięty przez udział w Eucharystii i adoracji zanieść do świata, który nas otacza – apelował na koniec abp Adam Szal.
Na zakończenie uroczystej inauguracji wieczystej adoracji o. Marian Gołąb odczytał przed Najświętszym Sakramentem specjalną modlitwę o pokój. Miejscem całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu jest kaplica Matki Bożej Różańcowej, a materialnym wyrazem wdzięczności i zawierzenia Bogu jest monstrancja św. Rodziny, która podczas uroczystości została poświęcona.
W kościele wyłożone są formularze dla osób pragnących zaangażować się w adorację Jezusa Eucharystycznego w monstrancji Świętej Rodziny. Zachęcamy by taki formularz wypełnić i włożyć do skrzynki na ołtarzu św. Antoniego. Przed kościołem wywieszony jest harmonogram adoracji.