W środę, 28 września 2022 r., wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu oficjalnie zainicjowała nowy rok akademicki 2022/2023. Uroczystości inauguracyjne rozpoczęła Msza święta w seminaryjnej kaplicy górnej, której przewodniczył abp Adam Szal, a w koncelebrze byli także abp senior Józef Michalik, bp Stanisław Jamrozek, bp Krzysztof Chudzio, księża wychowawcy i profesorowie, dziekani i proboszczowie. 

W homilii metropolita przemyski wskazał na przygotowanie paschy jako czynność, która prowadziła do apogeum posłannictwa Chrystusa. Dodał także, że patron dnia św. Wacław osobiście dbał o przygotowanie ołtarza i dary na nim składane. – To wydarzenie, które staje przed nami, kiedy czytamy o przygotowaniu Paschy świadczy o tym, że trzeba było do niej się dobrze przygotować. Do kapłaństwa trzeba się dobrze przygotować. Do tej pierwszej Mszy św. trzeba się także dobrze przygotować – mówił arcybiskup.

Chcemy dzisiaj w kontekście rozpoczynającego się nowego roku akademickiego, który jest właściwie nastawiony na to, aby dojrzewać, dojrzewać do Paschy, do przeżywania tej Paschy, aby dojrzewać do głoszenia słowa Bożego, do świadczenia o Chrystusie, jak to uczynił św. Wacław pokazując, że nad ziemskie królestwa przedkładać należy łaskę Bożą. Temu celowi służy nasza formacja seminaryjna. To droga na którą wchodzimy przede wszystkim chcąc zaprowadzić porządek w swojej duszy. Trzeba pozbyć się gniewu, uprzedzeń, egoizmu, hipokryzji, kłótni. Trzeba przyodziać się w miłość, wiarę, nadzieję. Trzeba swoje serce, jak stół, jak ołtarz przykryć dobrym obrusem, obrusem dobrych czynów, bo serce nasze jest najpiękniejszą świątynią i najpiękniejszym ołtarzem, Trzeba dobrze się do tego przygotować, stąd też modlimy się, by nasze przemyskie seminarium, każde seminarium przygotowywało dobrych szafarzy Eucharystii, dobrych głosicieli słowa Bożego, dobrych przewodników ludu Bożego – wzywał metropolita przemyski.

Dalszy ciąg inauguracji miał miejsce w auli Instytutu Teologicznego w Przemyślu. Tam wybrzmiało Gaude Mater Polonia, rektor ks. dr Konrad Dyrda powitał zaproszonych gości, odczytano sprawozdanie z ubiegłego roku akademickiego i przedstawiono nowych alumnów przemyskiego seminarium. Wykład inauguracyjny wygłosił ks. dr Bogusław Gut. Na zakończenie chór klerycki wykonał Gaudeamus igitur.

W tym roku po raz pierwszy w historii seminarium zaczął działać etap propedeutyczny, który rozpoczęło siedmiu alumnów. Jest to roczne przygotowanie do studiów teologicznych, oraz do przyszłej pracy kapłańskiej. W ramach tego etapu alumni będą brali udział w rekolekcjach ewangelizacyjnych, wolontariacie, będą przyglądali się działaniom duszpasterskich agend diecezjalnych, a także będą brali udział w wykładach. Po zakończeniu tego etapu rozpoczną pierwszy rok studiów teologicznych.

Na formację w ramach etapu propedeutycznego zostali przyjęci:

  • Krystian Barszczowski z parafii pw. Chrystusa Króla w Sanoku,
  • Karol Binko z parafii pw. pw. Niepokalanego Serca NMP w Dubiecku,
  • Sebastian Błaszczak z parafii pw. Nawiedzenia NMP w Grabówce,
  • Rafał Czubski z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Malinówce,
  • Kacper Glazer z parafii pw. św. Rodziny w Orzechówce,
  • Bartłomiej Pałys z parafii pw. św. Marcina w Błażowej,
  • Krzysztof Zawada z parafii pw. św. Bartłomieja w Rogach.

Obecnie w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu formuje się 45 alumnów.