W sobotę, 24 września 2022 r., odbyła się Pielgrzymka Służby Zdrowia Archidiecezji Przemyskiej. W tym roku miejscem spotkania było sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie, a posługę organizacyjną wzięli na siebie pracownicy szpitala w Sanoku.

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania pielgrzymów zebranych na tzw. Bobolówce przez ks. prał. Kazimierza Gadzałę, Archidiecezjalnego Duszpasterza Służby Zdrowia. Następnie pielgrzymi udali się na nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a modlitewnym rozważaniom towarzyszyła duchowa sylwetka św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Po powrocie do kaplicy konferencję „Posłani aby towarzyszyć” wygłosił ks. Andrzej Dec, wicedyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

Centralnym punktem Pielgrzymki Służby Zdrowia Archidiecezji Przemyskiej była oczywiście uroczysta Eucharystia, której przewodniczył abp Adam Szal. W homilii metropolita przemyski zwrócił szczególną uwagę na wartość służby, której przykład dał sam Jezus Chrystus. Zachęcił również pracowników służby zdrowia, aby tak jak Jezus potrafili z miłością, cierpliwością i pokorą pochylać się nad chorym człowiekiem. – Zmieniły się czasy. Mijają wieki, mijają lata. Zmieniło się nazewnictwo. Zmieniły się układy polityczne, społeczne, która są w naszej Ojczyźnie czy w świecie, w naszych wspólnotach w których żyjemy. Ale pozostaje ciągle ta sama idea, która przyniósł ze sobą Chrystus. Idea służby – przypominał hierarcha akcentując wyraźnie, że to jest istota ducha chrześcijańskiego.

Służba to trudne zadanie, to zadanie dzisiaj także niemodne. A wzorem służby jest nie kto inny, jak Chrystus, który „przyszedł aby służyć i dać swoje życie za wielu”. Dzisiaj uświadamiamy sobie to, że Chrystus stał się wielki także przez służbę. Nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć – mówił abp Szal.

Chrystus służył przez nauczanie, przez czynienie cudów. Służył przez to, że prostował ludzkie drogi. Przy każdym z nas staje Chrystus wołając: pójdź za Mną i naśladuj Mnie w służbie Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu i ludziom. Także w służbie tym, którzy nam może nie podziękują, bo nie będą mieli siły, okazji czy chęci nam podziękować. Trzeba do takiej postawy pokory. Trzeba, by ta służba była dyskretna i radosna. By tak, jak słudzy ewangeliczni każdy z nas podejmując takie czy inne wyrzeczenie, czy ducha służby. By każdy z nas mógł powiedzieć: słudzy nieużyteczni jesteśmy, zrobiliśmy to, co do nas należało – dodał.

Radiową relację z tegorocznej Pielgrzymki Służby Zdrowia Archidiecezji Przemyskiej można było usłyszeć w środę, 28 września w programie „W rytmie wydarzeń”.