KALWARIA PACŁAWSKA: IV Archidiecezjalna Pielgrzymka osób starszych i chorych
Przed cudownym obrazem Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej spotkali się chorzy i starsi, by dziękować za życie i prosić o zdrowie dla siebie i swoich bliskich.
W sobotę, 27 sierpnia 2022 r., w Kalwarii Pacławskiej odbyła się IV Archidiecezjalna Pielgrzymka osób starszych i chorych, która była okazja do wspólnej modlitwy, formacji i spotkania z drugim człowiekiem.
Tuż po przywitaniu pielgrzymów w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej, zgromadzeni w świątyni mieli okazję wysłuchać konferencji br. Alberta, przedstawiciela Braci Bonifratrów z Krakowa, który mówił św. Janie Bożym, założycielu Zgromadzenia Braci Bonifratrów, o samych braciach i ich posłudze pośród ludzi chorych, a także o swoim doświadczeniu pracy jako pielęgniarza i jako kapelana.
Prelegent przybliżając postać założyciela swojego zgromadzenia, zwrócił tez uwagę na miejsce, w którym spotkali się pielgrzymi i na Maryję, która w tym miejscu odbiera szczególną cześć. – Św. Jan Boży także był wielkim czcicielem Maryi, pielgrzymował do hiszpańskiego Guadalupe i we wspomnieniach, które służyły jako dokumenty do procesu kanonizacyjnego, jest wyraźnie napisane, że zapalał przy umierających gromnicę. To wyraz maryjności św. Jana Bożego – mówił br. Albert.
Centrum IV Archidiecezjalnej Pielgrzymki osób starszych i chorych była Msza Święta, której przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.
Podczas homilii biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej zapraszał słuchaczy, aby przyglądnąć się swojemu powołaniu. – Czy chorzy są potrzebni światu? – pytał bp Chudzio.
– Pan nas wybrał. Dał nam jakiś sposób życia, jakieś zadanie, ale tez możemy się tym chlubić, że jesteśmy blisko niebo w takim znaczeniu, że to wszystko mamy od Niego i Jego mocą żyjemy, działamy – mówił kaznodzieja.
Bp Krzysztof zwrócił uwagę na Ewangelie św. Mateusza, zaznaczając że właśnie tam najlepiej widać stosunek Jezusa do człowieka chorego. – Możemy tam zobaczyć aż dziewięć przypadków Jezusowych uzdrowień. On uzdrawia całe tysiące ludzi – przypomniał kaznodzieja i zaznaczył, że Bóg wysłuchuje człowieka.
Po zakończonej Mszy Świętej uczestnicy pielgrzymki starszych i chorych zostali zaproszeni na poczęstunek, a na zakończenie spotkania odbyła się modlitwa różańcowa z nabożeństwem lourdzkim, któremu przewodniczył ks. Tadeusz Baj, proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta w Przemyślu.
Archidiecezjalna Pielgrzymka osób starszych i chorych do Kalwarii Pacławskiej odbyła się w tym roku po raz czwarty. Jej tematem przewodnim były słowa „Posłani w pokoju Chrystusa”, a nieobecni w kalwaryjskim sanktuarium mogli się łączyć w modlitwie pielgrzymów za pośrednictwem transmisji radiowo-telewizyjnej Radia FARA – Rozgłośni Archidiecezji Przemyskiej.