Wieczorem w niedzielę, 14 sierpnia 2022 r., w sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej uroczyście przeżywano Wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Kulminacyjnym punktem odpustowego programu była oczywiście Eucharystia pod przewodnictwem abp. Adama Szala, ale po wspólnej modlitwie odbył się inne ważne punkty programu.

Wigilijny wieczór rozpoczął się na scenie ustawionej przed Bazyliką Mniejszą w Kalwarii Pacławskiej od jednoaktowego utworu scenicznego z epilogiem pt. Transformatio. – Scenariusz tworzy życie. W tym przypadku akcję sztuki osadziłem w szpitalu ponieważ całość nazwałem „Transformatio” czyli „przemiana”. Pobyt w szpitalu kojarzy się z jakąś przemianą, z jakąś odnową. Odnowienie życia, odnowieniem zdrowia. Pomyślałem sobie, że to jest dobre miejsce – mówił na antenie Radia FARA Andrzej Michałowicz, reżyser spektaklu.

Bohaterem jest osoba, która źle rozumie sens odnowienia. To producent filmowy, który chce nakręcić film  o o. Wenantym Katarzyńcu. Ale nie bardzo mu to wychodzi – dodał artysta. – Osoby, które spotyka w szpitalu na swojej drodze jakby naprowadzają go na właściwą ścieżkę. Mówią mu jakby sobie to wyobrażał sam o. Wenanty. Tak powstała fabuła – wyjaśniał dalej.

Kolejnym ważnym i artystycznym wydarzeniem na scenie było Dziękczynienie Bogu i ludziom, czyli koncert kleryckiego zespołu franciszkańskiego Fioretti. Jak zwykle młodzi franciszkanie porwali do tańca, śpiewu i modlitwy pątników przybyłych na Wielki Odpust Kalwaryjski. Wielu uczestników koncertu przyjechało także specjalnie na ten punkt programu z okolicznych miejscowości.

Dzień zakończyła tradycyjna procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej z Bazyliki do kaplicy św. Rafała. Podczas nabożeństwa tegoroczny kaznodzieja odpustowy o. Andrzej Łaniecki wygłosił okolicznościową homilię.

Figura pozostanie w kaplicy do poranka 15 sierpnia, kiedy w uroczystej procesji o godz. 7:00 zostanie wniesiona znów do Bazyliki, a tym samym będzie pięknym symbolem królowania Maryi.