Sierpniowe pierwszosobotnie nabożeństwo fatimskie w Miejscu Piastowy tym razem wypadło w święto Przemienienia Pańskiego, 6 sierpnia 2022 r. Eucharystii przewodniczył abp Józef Michalik, zachęcając obecnych do odważnego wejścia z pomocą Maryi na drogę nawrócenia.

W sobotni wieczór 6 sierpnia 2022 r. przy Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym zebrało się wielu czcicieli Matki Bożej Fatimskiej, by uczestniczyć w nabożeństwie pierwszych sobót miesiąca. Tym razem obecne były także liczne poczty sztandarowe NSZZ „Solidarność”. Oprócz intencji wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi zebrani zanosili szczególną prośbę za Ojczyznę, o pokój, za rodziny i młodzież oraz za rolników. Śpiew animował chór rolników indywidualnych z Wielopola.

Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią, której przewodniczył przemyski arcybiskup senior Józef Michalik. – Przemienienie to jest wezwanie do nas. My też musimy przemieniać nasz sposób myślenia. Nowy człowiek ma się w nas narodzić, czyli stary powinien umrzeć, czyli stare moje myślenie, stare przyzwyczajenia… To jest ciągłe zmaganie. Świętość to nie jest urodzenie się od razu świętym, ale to jest praca nad sobą, to jest wysiłek, to jest współpraca z Bogiem – zauważył kaznodzieją na początku rozważania, nawiązując do przeżywanego tego dnia święta Przemienianie Pańskiego. Wskazał też na Maryję jako przykład osoby, przez którą rozpoczęło się radykalne przemienienie świata, odwrócenie od zła grzechu pierworodnego.

Przywołując lipcowe przesłanie z Fatimy, przypomniał o odpowiedzialności za grzech i o tym, że każdy wierzący może pomóc tym, którzy uwikłali się w zło. Za bł. kard. Stefanem Wyszyńskim uświadamiał zebranym, iż prawdziwą niedolą narodu jest bezład moralny, i mocno zachęcał do dawania świadectwa i przekazywania wiary w swoich rodzinach i środowiskach. – Myślę, że dzisiaj w świecie Kościół, wierzący, chrześcijanie mogą i powinni przysłużyć się światu, ludziom, czasom, Ojczyźnie naszej – odwagą! Dzisiaj potrzeba odwagi myślenia i świadectwa. Dzisiaj jest terror opinii. (…) Ci, którzy mają sumienie nieczyste, którzy się nie zgadzają z tym, co powiemy, to oczywiście będą krytykować. I trzeba się za nich modlić. Pana Jezusa krytykowali i nas będą krytykować – powiedział abp Józef, zachęcając też z kilkakrotnie, byśmy nie bali się prawdy.

Pod koniec Mszy Świętej przewodniczący podkarpackiej NSZZ „Solidarność”, Tadeusz Majchrowicz, odmówił modlitwę zawierzenia Matce Bożej Fatimskiej, a następnie słowa podsumowania i podziękowania wypowiedział ks. Dariusz Wilk, przełożony generalny . Natomiast po liturgii tradycyjnie zebrani odmówili różaniec i odbyła się procesja z figurą Maryi.