Jak każdego 16 dnia miesiąca, tak i 16 lipca 2022 r., w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie odbyła się modlitwa za Ojczyznę przez przyczynę tego Patrona Polski. Tym razem uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Piotr Glas, znany rekolekcjonista, który był niegdyś egzorcystą na południu Anglii (w diecezji katolickiej w Portsmouth).

Do wspólnej modlitwy wprowadził i powitał zgromadzonych ks. prał. Józef Niżnik. – Cieszymy się bardzo, że dzisiaj naszej modlitwie przewodniczy jeden z najbardziej znanych kapłanów w Polsce, ks. Piotr Glas – mówił kapłan. – Będziemy się modlić w intencji naszej Ojczyzny. Każdego dnia odprawiamy w Strachocinie intencję mszalną za Polskę. Modlę się za wszystkich czcicieli św. Andrzeja Boboli, za wszystkich dobroczyńców, za wszystkich pielgrzymów – dodał.

Z kolei w homilii ks. Piotr Glas zwrócił uwagę na swoją trzydziestą trzecią rocznicę święceń kapłańskich, które otrzymał 16 maja 1989 roku. – Bobola nie odgrywał żadnej roli w moim życiu. Wiedziałem, że jest świętym, męczennikiem, patronem naszej Ojczyzny. I teraz wiem, po trzydziestu trzech latach, że Bóg ma poczucie humoru. Znowu coś mówi, znowu czegoś chce. Znowu Bóg zaczyna działać – mówił kaznodzieja. – Chciałem tu przyjechać, ale incognito. Sam, bez ludzi. I nagle w maju otrzymałem telefon od księdza prałata „przyjeżdżaj”. Byłem przerażony tym – dodał odczytując w tym Boży znak, że właśnie u św. Andrzeja Boboli trzeba szukać ratunku dla Polski.

Kapłan ostrzegał także przed obecnymi zagrożeniami duchowymi, które dotykają Polskę. – Trwa olbrzymia bitwa, w której wróg nie bierze jeńców. Ślepi nie widzą, głusi nie słyszą i wielu udaje, że nic się nie dzieje. Ale jest ta ewangeliczna garstka, ta mała trzódka jak mówi Pismo, która widzi i słyszy, wie co się dzieje wokół nas. Podejmuje tę niesamowitą walkę duchową – mówił ks. Glas. – Nie zajmy się dzisiaj zwieźć szatanowi – zachęcał przybliżając życiorys św. Andrzeja Boboli w odniesieniu do współczesnego czasu.


Modlitwa za Ojczyznę w Strachocinie była transmitowana radiowo i telewizyjnie przez Radio FARA – Rozgłośnię Archidiecezji Przemyskiej.